Wyjazd do USA

A po powrocie... - porady

14.06.12 19:06
Jeśli nasz pobyt dobiegł końca, pora przygotować się do powrotu do kraju. O czym należy pamiętać? Co zabrać ze sobą? Co czeka nas na lotnisku?

Przede wszystkim należy obowiązkowo pamiętać o zwróceniu formularza I-94. Bez tego nasz pobyt w USA nie zostanie uznany za skończony, a co za tym idzie - pojawią się problemy z kolejną wizą. Obowiązek okazania paszportu na żądanie urzędników celnych również pozostaje w mocy i powinniśmy być na to przygotowani.

Bagaże

Powszechnie znana jest prawda, że bagaże cięższe są w trakcie powrotu. Niech nie zdziwią więc cię dodatkowe kilogramy. Uważne zapoznanie się z limitami wagowymi poszczególnych przewoźników lotniczych pozwoli zaoszczędzić stresu i gorączkowego przepakowywania na lotnisku.

W kwestii przedmiotów, które możemy przywieźć ze sobą bez konieczności płacenia cła, polskie przepisy celne jasno informują:

- wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

a) papierosy – 200 sztuk lub

b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk, lub

c) cygara – 50 sztuk, lub

d) tytoń do palenia – 250 g,

napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 1 litr lub

b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i

c) wina niemusujące – 4 litry, i

d) piwo – 16 litrów,

Ile pieniędzy można wwieść do Polski?

Przepisy obowiązujące od roku 2007 zobowiązują każdego podróżnego wyjeżdżającego lub wjeżdżającego na teren Unii Europejskiej do zgłoszenia posiadania kwoty większej niż 10 000 EUR (lub ekwiwalentu tej sumy w innych walutach). W przypadku niezgłoszenia takiej kwoty powinniśmy liczyć się z poważnymi sankcjami finansowymi i prawnymi.

comments powered by Disqus