Wyjazd do USA

Jak kupić bilet lotniczy tanio?

01.09.12 07:08
Tanie bilety lotnicze to bez wątpienia magnes przyciągający podróżujących. Internet pełen jest wyszukiwarek tanich połączeń, ale żeby w pełni z nich korzystać trzeba pamiętać o wielu zasadach. W tym artykule staram się zebrać te zasady, by zawsze udało wam się „upolować” lotniczą zniżkę.

Najogólniej rzecz biorąc cena biletu lotniczego zależy od trzech czynników: czasu (rezerwacji i wylotu), miejsca i przewoźnika. Wydaje się proste. Praktyka zna jednak mnóstwo komplikacji tych czynników, a każda zaobserwowana reguła ma swoje wyjątki, które ciężko przewidzieć. Co więc zrobić, by kupić tańszy bilet? Lektura poniższych porad powinna uświadomić, że czasami trzeba po prostu zaryzykować. Poszczególne sposoby zdobywania tanich biletów wykluczają się bowiem wzajemnie. Należy więc pozostać czujnym i cierpliwym.

Kup bilet jak najwcześniej

Każdy kto lata samolotem wie na pewno, że najwięcej trzeba zapłacić za bilet w sezonie – nie licz na zakup tanich biletów w dni wakacyjne, długie weekendy i święta. Ceny biletów wzrastają zwykle znacznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed interesującą cię datą wylotu. Jeśli masz możliwość planowania z wyprzedzeniem, kup bilet kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy przed wylotem. W przypadku lotów międzynarodowych warto rozejrzeć się za biletem nawet z 6-miesięcznym wyprzedzeniem.

Zaczekaj z kupieniem biletu (?)

Jak to? Czy poprzednia porada nie przekonuje, by bilet kupić jak najwcześniej? To prawda, i warto się do tamtej porady stosować. Czasami zdarza się jednak, że liniom lotniczym nie uda się sprzedać biletów na dany lot. Wówczas, w otatniej chwili, ceny na dany lot spadają w mgnieniu oka i możliwe staje się kupno biletu za grosze. Takie oferty last-minute możesz znaleźć np. w newsletterach linii lotniczych. Polecam odwiedziny na stronach linii lotniczych i zapisanie się na oferowane przez nie newslettery. Na twoją skrzynkę odbiorczą trafiać wówczas będą maile z najnowszymi informacjami o lotach, promocjach i wszystko co mogłoby cię w tym temacie interesować.

Nie decyduj się na kupno zbyt szybko

Jeśli zależy ci na jak najtańszym bilecie, nie decyduj się na „pierwszą lepszą” ofertę,  jaką napotkasz. Internet daje ci mnóstwo możliwości wyszukiwania połączeń. Skorzystaj z wyszukiwarek biletów. Popytaj o bilety także w biurach podróży i agencjach turystycznych – mają one często w ofercie tanie bilety pozyskane za pośrednictwem konsolidatora biletów. Odwiedź też strony linii lotniczych. Niektóre linie właśnie tam oferują najtańsze połączenia. Jeśli to możliwe, wybieraj lotniska peryferyjne – to właśnie takie lotniska najchętniej użytkują tanie linie lotnicze. Mogą wówczas jeszcze bardziej zminimalizować koszty. Z drugiej strony po wyborze lotniska peryferyjnego czeka cię jeszcze podróż do dużego miasta już na miejscu, co także wiąże się z pewnymi kosztami.

Open Jaw Ticket

Wyobraź sobie, że masz zamiar polecieć z Paryża do Londynu, a tydzień później wrócić do Francji, ale już nie do Paryża, tylko Bordeaux. Mógłbyś to zrobic, wykupując dwa loty w jedną stronę. Znacznie taniej wyniesie cię jednak wybór „Open Jaw Flight”. Korzystając z tej opcji z góry ustalisz lot z np. punktu A do B i powrót z punktu B do C, a nawet lot z punktu A do B i powrót z C do D. Możliwe są różne opcje. Jak zamawiać loty „open jaw”? Tak samo jak wszystkie inne. Większość wyszukiwarek biletów posiada opcję wyszukiwania takich lotów, czasami jako jedną z głównych opcji, a czasami jako opcję zaawansowaną. Warto porównać ceny lotów w jedną stronę i lotów „open jaw”, by przekonać się, czy rzeczywiście przyniosą ci korzyści finansowe.

Air pass

Specjalny produkt linii lotniczych, który umożliwia poruszanie się po terytorium danego kraju bądź regionu w ramach jednego biletu. Z jego pomocą możesz odwiedzić szereg różnych lokacji jednocześnie, w ramach ułożnego wcześniej planu podróży. Pozwala on na znaczne zaoszczędzenie na pojedynczym locie, ale wiąże się także z szeregiem restrykcji. Na przykład dość często, by udać do kraju/regionu objętego promocją, a więc odbyć „międzynarodową” część podróży, musisz skorzystać z usług określonych linii lotniczych, bądź skorzystanie z usług innych linii lotniczych niż określone wiązać się będzie ze znacznym wzrostem kosztów. Programy Air Pass mają na celu w dużym stopniu zapoznanie przybyszów z kulturą/atrakcjami danego regionu, dlatego jego mieszkańcy zazwyczaj nie kwalifikują się do niego – przeznaczony jest on przede wszystkim dla turystów z zewnątrz. Program Air Pass w Stanach Zjednoczonych oferowany jest m.in przez Star Alliance (Star Alliance North America). Oferują go także pojedyncze linie lotnicze, a czasami nawet agencje turystyczne. Przez wielu ekspertów to skomplikowane trochę rozwiązanie jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów na odbycie podróży za niewielką cenę.

Wybieraj najkrótsze trasy i unikaj lotów w jedną stronę

Jeśli to możliwe, unikaj biletów w jedną stronę. Popularne „one-way tickets” kosztują zwykle więcej niż pojedynczy przelot w ramach biletu w dwie strony, a czasami nawet więcej niż cały bilet dwustronny. Czasami oczywiście nie planujemy powrotu i decydujemy się na zakup biletu w jedną stronę. W takim przypadku skorzystaj z tanich linii lotniczych, które przełamują zwyczaj oferowania drogich biletów w jedną stronę. Niektórzy z kolei omijają zakup drogiego biletu w jedną stronę, kupując bilet w dwie strony i po prostu nie korzystając z lotu powrotnego. Jest to jednak wbrew regułom i może nawet zakończyć sie surową karą.

Sunday rule

Sunday rule (pol. Niedzielna reguła) to zasada obowiązująca w taryfach ekonomicznych, która mówi o tym, że podróżujący ma obowiązek spędzić w punkcie docelowym noc z soboty na niedzielę. Oznacza to, iż podróżujący kupując bilet nie jest w stanie zarezerwować rejsu powrotnego na wcześniej niż w pierwszą niedzielę następującą po dacie wylotu. Dziś zasada ta powoli przestaje być standardem, m.in. w związku z pojawieniem się tanich przewoźników. Wciąż jednak wybierając bilet na tę samą trasę z zachowaniem Sunday rule masz szanse na bardzo duże zniżki.

Kierunki typowo pracownicze tańsze od tych turystycznych

Warto wiedzieć, iż kierunki pracownicze, takie jak Sztokholm, Dublin czy nawet Londyn są zazwyczaj tańsze niż te turystyczne, jak Włochy, Hiszpania, Grecja czy Egipt. Warto także wiedzieć, że choć generalnie bilety w dni robocze, szczególnie wtorek, środę i czwartek, powinny być tańsze niż te weekendowe, w przypadku lotów zorientowanych przede wszystkim na osoby podróżujące w celach służbowych, bilety droższe będą w dni robocze, a tańsze w weekend.

Szukaj błędów

To porada skierowana przede wszystkim do takich, którzy zainteresowani są po prostu nabyciem tanich biletów, bez względu na datę i kierunek lotu. Od czasu do czasu zdarza się w systemach wyszukiwań błąd, najczęściej jest to niepoprawna zamiana waluty i tak, zamiast lotu do Paryża za 200 euro, mamy lot za 200 PLN. Błędy takie zdarzają się jednak rzadko i nie warto ich szukać, choć nie zaszkodzi pozostać czujnym.

Łącz tanie loty

Tanie linie lotnicze także oferują loty z przesiadkami. Wiążą się one z pewnym ryzykiem – jeśli spóźnisz się na kolejny samolot, tani przewoźnik najprawdopodbniej nie zaproponuje ci wylotu w późniejszym terminie. Zostaniesz wtedy zdany sam na siebie a na dodatek przepadnie ci bilet. Jeśli jednak nie boisz się takiego ryzyka, masz szansę na naprawdę znakomite promocje.

 

To oczywiście nie wszystko, co możesz zrobić, by postarać się o jak najtańszy bilet. Przeglądaj najnowsze promocje linii lotniczych. W każdej niemal chwili może pojawić się coś ciekawego. By być z nimi na bieżąco, skorzystaj ze wspomnianych wcześniej newsletterów. Znajdziesz je bez problemu na stronach internetowych linii lotniczych. Odwiedzaj też profile linii lotniczych na portalach społecznościowych, takich jak Facebook. W kolejnych artykułach potraktuję kwestię biletów, a przede wszystkim biletów do USA, bardziej szczegółowo. Aktualizacjom podlegać będzie także ten artykuł, więc zaglądaj tu od czasu do czasu. Powodzenia w tropieniu tanich biletów!

nvi

comments powered by Disqus