Wyjazd do USA

Ciekawe miejsca na grudniową podróż do USA

Ciekawe miejsca na grudniową podróż do USA

01.01.13 09:30 | Pensylwania
Na koniec roku mamy dla was krótki artykuł o miejscach w Stanach Zjednoczonych, które szczególnie warto odwiedzić w grudniu. Może przyda się on wam w przyszłym, gdy będziecie planować podróż do USA? Grudzień to bezsprzecznie jeden z najlepszych i najbardziej popularnych miesięcy na wycieczkę do Stanów. Amerykańskie miasta w najróżniejszy sposób celebrują początek zimy, ale przede wszystkim święta Bożego Narodzenia i zakończenie roku. Każdy powinien znaleźć w USA idealne dla siebie miejsce, by spędzić te najważniejsze dla wielu dni kalendarza.

dom świętego mikołaja

5. North Pole na Alasce

to miasto, które lubi chwalić się, że świąteczny duch unosi się nad nim przez cały rok.  Wbrew nazwie nie leży bynajmniej na Biegunie Północnym, ale aż 2375 km na południe od niego, niemal w samym sercu Alaski. Jedną z największych atrakcji North Pole jest wielki sklep z prezentami i upominkami zwany Domem Świętego Mikołaja (na zdjęciu powyżej). A przed Domem Mikołaja podziwiać można posąg – Mikołaja oczywiście. Wykonany z włókna szklanego, wysoki na blisko 13 metrów, jest największym posągiem Świętego Mikołaja na świecie.

4. Paradise w Pensylwanii...

to jedyne miejsce, gdzie znajdziecie muzeum w całości poświęcone Bożemu Narodzeniu. National Christmas Center, bo o nim mowa, powstało w 1998 roku z inicjatywy Jima Morrisona. Na początku miało tylko 3 wystawy – dziś posiada setki tysięcy najróżniejszych bożonarodzeniowych przedmiotów. Niektóre z nich mają ponad 200 lat.

Muzem podzielone jest obecnie na 14 sekcji. Każda z nich to osobny świat połączonych tematycznie przedmiotów opwiadających rozmaite historie. Jedna z wystaw, Woolworth’s 5 & 10 Cent Store poświęcona jest świątecznym zakupom przeszłości – takim, jakimi były one w pierwszej połowie XX wieku, gdy drobnych ozdób i upominków nie kupowało się w Internecie, ale w sklepach five and dime. Więcej o muzeum na nationalchristmascenter.com.

3. Nowy Jork…

znany jest wszystkim. Ale nie wszyscy wiedzą, że właśnie tam znajduje się FAO Schwartz – najstarszy i jeden z największych sklepów z zabawkami w USA. FAO Schwartz znany jest z niezwykłego wyboru zabawek wszelkiego rodzaju – od wysublimowanych, eleganckich i klasycznych, takich jak ręcznie wyrabiane samochodziki, lalki, prawdziwych rozmiarów zwierzęta-maskotki, po gry, układanki i wszystko o czym tylko można pomyśleć. Sklep FAO przy Piątej Alej w Nowym Jorku stał się znany także dzięki występom w filmach. Robiący jak najbardziej holywoodzkie wrażenie sklep zobaczyć można m.in. w "Big" (1988) z Tomem Hanksem, "Big Business" (1988) czy "Mighty Aphrodite" (1995) Woody'ego Allena.

2. Santa Claus w stanie Indiana...

to dobry przykład na to, jak problem zamienić w sukces. Swego czasu to niewielkie miasteczko nazwane zostało Santa Fe. Gdy okazało się, że miasto o takiej nazwie jest już zarejestrowane w United States Postal Service, mieszkańcy musieli wybrać inną nazwę, by założyć pocztę. Padło na Santa Claus. To jedyny urząd pocztowy na świecie o takiej nazwie i właśnie dlatego co roku trafia tam mnóstwo listów do Świętego Mikołaja. Samo miasto pełne jest świątecznych akcentów, co przejawia się w nazwach ulic (Jingle Bell Lane) i usługach oferowanych przez sklepy i wszystkie niemal firmy na terenie miasta. Święta Bożego Narodzenia stały się dla Santa Claus sposobem na życie.

bethlehem handicraft

1. Bethlehem w Pensylwanii…

znalazło się w 2006 roku na 88. miejscu przygotowanego przez magazyn „Money” rankingu „100 Najlepszych Miejsc Do Życia”. Założone w 1741 w wigilię Bożego Narodzenia, znane jest jako "Christmas City, USA”. Władze miasta robią wiele, by tytuł ten nie służył jako nic nie znaczący slogan. Bethlehem znane jest z gościnności i znakomitej liczby festiwali. Na szczególną uwagę zasługuje mający korzenie w Niemczech Christkindlmarkt – festiwal, podczas którego setki rzemieślników-artystów handluje najróżniejszymi wyrobami, które posłużą jako znakomite ozdoby i upominki. Zaopatrzyć się można w prawdziwe cudeńka, takie jak na zdjęciu powyżej.

nvi

comments powered by Disqus