Wyjazd do USA

Wybierając się do USA - podstawy

08.06.12 00:56
Kwestia kupna biletu lotniczego, jego ceny, miejsca wylotu, ewentualnych przesiadek oraz przewoźnika to jedne z pierwszych poważnych problemów, które stanąć mogą na naszej drodze... w drodze do Stanów.

Tanie bilety do USA

Jeszcze 10-20 lat temu, ze względu na wysokie koszty, podróż samolotem znajdowała się w zasięgu nielicznych. Z biegiem lat ceny  spadły i dziś może sobie na nie pozwolić znacznie więcej ludzi. Wciąż nie są jednak na tyle niskie, by rezygnować  z dokładnego przemyślenia wszystkich możliwości. Dziś korzystać możemy z ofert wielu przewoźników, także tych ofertujących przewozy w szczególnie atrakcyjnych cenach.  Korzystając z rozbudowanych komputerowych systemów rezerwacji biletu, możemy dokładnie przeanalizować dostępne opcje.  Co decyduje więc o cenie biletu lotniczego?

Cena biletu do USA

O cenie biletu decydują m.in. data wylotu, miejsce wylotu i trasa z uwzględnieniem ewentualnych przesiadek. Możesz być pewien, że rezerwacja biletów na 3-4 miesiące do przodu będzie gwarancją niższej ceny. Pamiętaj także, iż bilety weekendowe są zwykle droższe niż te na loty w dni robocze. Ważna jest także godzina wylotu – te najatrakcyjniejsze i najwygodniejsze dla klienta będą naturalnie droższe. Bilety będą także droższe w sezonie wakacyjnym, gdy znacznie wzrasta na nie popyt. Warto również przetestować możliwość zmiany rezerwacji o 2-3 dni w przód lub w tył - istnieje szansa na zminimalizowanie kosztów podróży. Na uwadze powinniśmy mieć również, że bezpośrednie loty będą nas kosztowały znacznie więcej niż te z dwoma lub trzema przesiadkami.

Jak więc cenowo przedstawia się możliwość podróży do Stanów? Ceny wahają się od 1600 PLN w okazyjnej cenie, aż do kwoty powyżej 3000 PLN w jedną stronę. Jak zostało już powiedziane - ceny te zależeć będą od przewoźnika, trasy oraz kosztów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, choć zazwyczaj przewoźnik zaznacza, ze opłata ubezpieczeniowa została wliczona w koszt biletu.

W samolocie do USA

Kiedy wreszcie z upragnionym biletem i po odprawie celnej staniemy u drzwi samolotu mającego dowieźć nas do Stanów... no właśnie, czego możemy się spodziewać?

Wraz z przestąpieniem progu samolotu zobowiązani jesteśmy pokazać naszą kartę pokładową oraz paszport wraz z wizą wydaną przez Ambasadę. Po pomyślnym sprawdzeniu tych dokumentów zobligowani zostaniemy do wypełnienia dwóch formularzy: pierwszy to formularz wizowy I-94, w którym będziemy musieli podać swoje imię, nazwisko, numer paszportu, numer lotu którym przylecieliśmy, oraz adres miejsca w którym planujemy pozostać. Formularz ten składa się z dwóch części, z których jedną zabiera pracownik urzędu imigracyjnego po przylocie do Stanów, a drugą dostaje osoba przekraczająca granicę. I tutaj ważna informacja: odcinek który posiadamy winniśmy oddać przy odprawie urzędnikowi celnemu, przy opuszczaniu Stanów. Zaniedbanie tej czynności skutkować może nie wpisaniem nas do bazy osób opuszczających Stany i tym samym - nielegalnym przedłużeniem pobytu, co z kolei grozi dużymi utrudnieniami przy kolejnej próbie wnioskowania o wizę. W razie, gdy zapomnimy oddać formularz, istnieje możliwość odesłania go pocztą wraz z adnotacją od kiedy nie przebywamy na terenie Stanów, oraz wyjaśnieniem, kartami pokładowymi i wszelkimi kopiami dokumentów mogącymi potwierdzić naszą obecność poza Stanami (wyciągi z kont bankowych etc.)

Drugim dokumentem, z którym będziemy musieli się zmierzyć jest formularz informujący o produktach i dewizach, które wwozimy na teren Stanów Zjednoczonych.

Na amerykańskim lotnisku

Po wylądowaniu od razu skierowani zostaniemy do urzędnika celnego, który odbierze od nas wypełniony wcześniej formularz imigracyjny i określi na jak długo możemy przebywać na terytorium Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo pobierze nasze odciski palców i zrobi zdjęcie. W zależności od jego decyzji jesteśmy od tej chwili legalnymi turystami na terenie Stanów Zjednoczonych, lub też … jesteśmy cofani z granicy. Sytuacje takie zdarzają się niezmiernie rzadko, warto jednak pamiętać, że mogą mieć miejsce w przypadku wcześniejszego nielegalnego pobytu czy podjęcia pracy na terytorium Stanów.

Co można wwieść do USA?

Co wolno, a czego nie wolno wwieźć nam na terytorium wuja Sama? Surowo zabronione są wyroby mięsne i wędliniarskie. Wszelkie próby przewozu mięsa bez odpowiednich badań i atestów kończą się konfiskatą. Na dalszym planie mamy owoce i warzywa, rośliny, produkty mleczne oraz leki (psychotropowe, nasercowe, leków nasennych), chyba, że posiadamy oryginalną receptę od lekarza. Co ciekawe, czekoladę możemy wwozić, natomiast niedopuszczalna jest ta z nadzieniem alkoholowym. Do innych zakazanych towarów zaliczyć możemy pisma pornograficzne, niektóre dzieła sztuki oraz broń.

Używki w USA

Co z używkami? Osoby, które przekroczyły 21 rok życia mogą wwieźć do Stanów litr alkoholu. Po przekroczeniu tej liczby alkohol zostanie odpowiednio oclony. Bez problemu wwieziemy też jeden karton papierosów oraz do 2 kg. tytoniu.

Ile pieniędzy można wwieść do USA?

Częstym pytaniem jest jaką ilość waluty możemy jednorazowo wwieźć na teren USA. Jest to kwota nie większa niż 10 000 USD w walucie, obligacjach lub papierach wartościowych. W przypadku większej ilości pieniędzy zobligowani zostaniemy do wypełnienia deklaracji 4790.

Zwierzęta w samolocie

Jeśli zamierzamy udać się w podróż z naszym pupilem, niezbędne będą zaświadczenia weterynaryjne oraz dokumenty szczepień (przede wszystkim przeciw wściekliźnie).

comments powered by Disqus