Wyjazd do USA

10 propozycji na październikową podróż do Stanów

26.09.12 21:52 | Alaska
Wielu ekspertów uznaje październik za najlepszy miesiąc na podróże, szczególnie do Stanów. Wysokie letnie temperatury już ustąpiły, ale szczególnie Kalifornia i cały rejon południowy wciąż oferują znakomite warunki dla ciepłolubnych. W centralnych i wschodnich partiach kraju liście opadają z drzew. Minęły już wakacje, większość turystycznych szlaków i atrakcji nie jest już więc tak oblegana przez dzieci i młodzież. Jednocześnie nie nastąpiło jeszcze prawdziwe otwarcie sezonu zimowego, a ceny pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Jakie lokalizacje wybrać więc na październikowy wypad do Stanów Zjednoczonych?

Fairbanks, Alaska

To właśnie w październiku do Alaski wyruszają ostatnie promy wycieczkowe. Ich kursy nie kosztują tak dużo jak w okresie wakacyjnym. A drugie największe miasto w stanie Alaska to mnóstwo niecodziennych atrakcji. Założony w 1967 roku park miejski Pioneer Park upamiętnia historię Alaski. W Running Reindeer Ranch bliżej poznać można renifery, takie jak na poniższym wideo. Spacer z nimi połączony z podziwiniem miejscowych widoków wymieniany jest przez turystów wśród najbardziej czarujących atrakcji stanu.

Honolulu, Hawaje

Hawaje oferują w październiku piaszczyste plaże i doskonały klimat do wypoczynku. Wczesna jesień w jedynym wyspiarskim stanie USA to dość wysokie temperatury i niewielkie opady deszczu, jako że sezon deszczowy zaczyna się zwykle w listopadzie. Przeciętne temperatury w dzień na poziomie 25-30 stopni Celcjusza, w nocy oscylują około 20. Hawaje w październiku to doskonałe miejsce na opalanie, serfowanie i spędzanie czasu na plaży.

waikiki beach

Malibu, Kalifornia

Miasteczko Malibu w stanie Kalifornia w hrabstwie Los Angeles to w październiku dość wysokie, ale nie uciążliwe temperatury w dzień oraz chłodnawe, przyjemne wieczory. Letnie tłumy opuściły już plaże. A wśród plaż między innymi Zuma Beach (zdjęcie poniżej), wymieniana na najwyższych miejscach wśród najczystszych plaż na zachodnim wybrzeżu czy Surfrider Beach. Znakomitą perspektywą wydają się pobliskie restauracje i bary bez konieczności czekania w długich kolejkach i przedzierania się przez gęste tłumy. Nie zapomnijcie też skosztować samotnego spaceru plażą. Największą szansę na taki macie od poniedziałku do piątku. Nie przepadający za bardzo wysokimi temperaturami nie mogą jednak czuć się całkiem bezpieczni – od czasu do czasu nawet w październiku docierają tutaj gorące wiatry.

malibu kalifornia

Chicago, Illinois

Jesień w Chicago to temperatury rzędu 15-20 stopni Celcjusza w dzień i 5-10 stopni w nocy. Mogą się one wahać znacznie bardziej – październik pod względem pogodowym bywa tu naprawdę nieprzewidywalny. Warto ubierać się w „cebulkę” i przymknąć oko na kapryśną od czasu do czasu pogodę, bo w Chicago w październiku naprawdę warto być. W kalendarzu czeka na ciebie m.in. Chicagoween (ostatni tydzień października) na Daley Plaza i szereg innych eventów związanych z Halloween, parada z okazji Dnia Kolumba (w tym roku odbędzie się 8 października), Maraton Chicago (9 października), corocznie przyciągający dziesiątki tysięcy biegaczy i setki tysięcy gapiów. Październikowy czas jest także wyborny, by odwiedzić takie miejsca jak Park Milenijny, słynny Navy Pier oraz Chicago Cultural Center, do którego koniecznie trzeba wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Na zdjęciu poniżej BP Pedestrian Bridge - most w kształcie serpentyny łączący Daley Plaza z Parkiem Milenijnym.

Pedestrian Bridge

Orlando, Floryda

Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej to doskonałe miejsce dla miłośników wysokich temperatur i plażowania, także w październiku. Choć wciąż gorąco, jest już jednak trochę chłodniej niż w sezonie wakacyjnym, a do tego  wszechobecne jeszcze kilka tygodni temu dzieci wróciły już do szkół. Październik to doskonała okazja by odwiedzić Walt Disney World Resort – najchętniej odwiedzany park rozrywkowy na świecie. Niezwykłym przeżyciem mogą okazać się odwiedziny w znajdującym się w parku futurystycznym mieście przyszłości – EPCOT. Wszystko to w miesiącu stosunkowo małych kolejek. Warto jednak pamiętać, iż październik to w rejonach Zatoki Meksykańskiej także miesiąc podwyższonego zagrożenia huraganami. Wyraźnie spada ono w drugiej części miesiąca, gdy okres największej intensyfikacji huraganów dobiega końca. Szanse na to, iż huragan uderzy jednak w miejsce, które akurat wybraliście na wakacje są jednak niewielkie, co nie znaczy, że nie jest to możliwe.

disney world wejście

Nowy Orlean, Luizjana

Słynne miasto-półksiężyc zarówno w dzień jak i w nocy przekonuje, że jest udanym październikowym wyborem. Nowy Orlean to w rzeczywistości znakomity wybór bez względu na porę roku, bo naprawdę trudno się tu nudzić – słynny park Jackson Square, Muzeum II Wojny Światowej, Katedra St. Louis , festiwal muzyczny Voodoo Experience (o voodoo i Nowym Orleanie warto swoją drogą nieco poczytać) i wiele innych. Temperatury w okolicach 25-30 stopni Celcjusza. Idealne warunki, by polecić spacer jedyną w swoim rodzaju Bourbon Street (zdjęcie poniżej) w zabytkowej dzielnicy French Quarter.

bourbon street

Austin, Teksas

Stolica Teksasu oferuje odwiedzającym w październiku szansę uczestniczenia w słynnym Austin City Limits Music Festival, w tym roku od 12 do 14 października. Chłodnawa jesień to także znakomita okazja na bliższe zapoznanie się z plenarami i miejską architekturą. Na poniższym zdjęciu Pennybacker Bridge.

pennybaker bridge

Indianapolis, Indiana

Październikowym gościom stolica stanu Indiana oferuje święta piwa Oktoberfest i szereg innych festiwali. W październiku w Indianapolis odbywają się największe w Stanach Zjednoczonych festiwale agrokultury (ang. Country fair) a także festiwal sztuki w Broad Ripple. Na poniższym zdjęciu konie na Indiana State Fair.

country fair konie

Północno-wschodnie rejony Stanów Zjednoczonych

Ta propozycja ma trochę inny charakter niż pozostałe, bo zamiast konkretnej lokacji są nią rozległe obszary północno-wschodniej części USA – stany Nowej Anglii (Maine, Vermont, New Hampshire, Rhode Island, Massachusetts i Connecticut) oraz stany Środkowoatlantyckie, przede wszystkim New Jersey, Pensylwania i Nowy Jork. To z powodu dobrych cen, pięknej jesieni oraz możliwości uniknięcia letnich tłumów. Wschodnie wybrzeże w październiku to znakomita propozycja dla miłośników plażowania. Bez problemu znajdziecie tanie zakwaterowanie. Warte odwiedzenia październikową porą są duże miasta jak Botlon, Filadelfia, Nowy York i Waszyngton DC – pogoda idealna do długich spacerów, mniejsze tłumy i mnóstwo ciekawych wydarzeń, takich jak Dzień Kolumba (12 października) czy Halloween (31 października).

Południowe rejony Stanów Zjednoczonych

Jeśli z kolei marzą wam się jak najbardziej gorące wakacje bez wytchnienia i pogodowych psikusów, które jakkolwiek dla niektórych czarujące, dla większości są po prostu uciążliwe, powinniście wybrać się w południowe rejony USA. Wasze wymarzone miejsce powinno znaleźć się gdzieś w południowym pasie kraju pomiędzy Południową Karoliną od wschodu i Kalifornią od zachodu (zobacz mapę stanów USA). Dobrą opcją są także wspomniane już wcześniej Hawaje. Ta wiąże się jednak z wyższymi kosztami lotu niż jakakolwiek inna lokacja. Jeśli myślicie o dużym mieście, mogą to być np. Phoenix lub Tuscon w Arizonie, Austin bądź Dallas w Teksasie bądź Las Vegas w Nevadzie.

 

Podróżując po Stanach Zjednoczonych szybko przekonacie się, że to kraj różnorodności. „Różnorodny” to przymiotnik, który znakomicie opisuje nie tylko amerykańskie społeczeństwo, ale oferowane przez USA atrakcje, amerykańską przyrodę i klimat. Różne miejsca okazują się lepszym wyborem w zależności od momentu w jakim decydujecie się na podróż a także, co oczywiste, osobistych preferencji. W Stanach każdy znajdzie coś dla siebie, ale należy dopilnować, by wybrać dobry moment. Każdy miesiąc może okazać się idealnym na podróż do pewnego konkretnego miejsca, w którym właśnie wtedy czekają na was najwspanialsze przeżycia.

nvi

comments powered by Disqus