Wizy do USA

USCIS - co powinieneś wiedzieć o najważniejszym urzędzie imigracyjnym

10.06.12 17:12
United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) jest częścią Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego zajmującą się najogólniej rzecz biorąc sprawami związanymi z imigracją i statusem osób przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych (obywatelstwo, wizy, różnego rodzaju czasowe i permanentne autoryzacje pracy i pobytu itp.). To urząd, z którym do czynienia będziecie mieć niemal na pewno, gdy zdecydujecie się na wyjazd do Stanów. Warto zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej – czym zajmuje się dokładnie, jakie są jego cele i jak korzystać z jego strony internetowej – o tym wszystkim w niniejszym artykule.

Misją USCIS jest zapewnianie wszystkim, którym należy się to na mocy obowiązującego prawa, imigracyjnych i obywatelskich udogodnień, staranie się o świadomość i zrozumienie wśród mieszkańców USA, czym jest obywatelstwo i jakie wiążą się z nim obowiązki, zapewnianie płynności i integralności systemu imigracyjnego a także jak najlepsze informowanie wszystkich zainteresowanych o swoich usługach i różnych, często bardzo niespodziewanych, dostosowanych do nietypowej sytuacji danej osoby, możliwościach z nich skorzystania. Na stronie USCIS wymienionych zostało sześć celów strategicznych organizacji…

 • Wzmacnianie bezpieczeństwa i integralności systemu imigracyjnego
 • Zapewnianie efektywnego, zorientowanego na klienta systemu informacyjnego
 • Wspieranie integracji imigrantów z amerykańskim społeczeństwem
 • Promowanie i kreowanie elastycznych i rzetelnych polityk i programów imigranckich
 • Wzmacnianie infrastruktury wspierającej pełnienie przez USCIS swojej misji
 • Działanie jako efektywna organizacja, promująca utalentowaną siłę roboczą i dynamiczną kulturę pracy

…i cztery podstawowe wartości.

 • Integralność – staranie o jak najwyższy poziom integracji w relacjach z klientami, pracownikami i wszystkimi obywatelami USA. Docenianie wagi społecznego zaufania, iż system imigracyjny zarządzany jest sprawiedliwie, otwarcie i poprawnie.
 • Szacunek – demonstrowanie szacunku w każdym działaniu. Traktowanie każdej osoby z należytym jej szacunkiem, bez względu na ostateczny rezultat związanej z nią sprawy.
 • Pomysłowość – poszukiwanie najbardziej efektywnej metody rozwiązania każdego problemu. Podejście do każdej sprawy z odpowiednim balansem wiedzy i entuzjazmu.
 • Czujność – wspieranie poprzez swoje działania bezpieczeństwa narodowego w czasach szczególnego zagrożenia glokanego pokoju.

W dziale „What we do” (znajdującym się w ostatniej kategorii po prawej w górnym pasku nawigacyjnym) dowiedzieć możemy się dokładnie, jaki jest zakres obowiązków USCIS.  Podzielony zostały na osiem głównych obszarów tematycznych.

 • Obywatelstwo – osoby, które chciałyby uzyskać amerykańskie obywatelstwo drogą naturalizacji składają aplikacje do USCIS. Urząd zatwierdza też obywatelstwo osób, które prawa do niego nabyły przez rodziców.
 • Imigracja członków rodziny – USCIS odpowiada za przebieg procesu ściągania do USA bliskich krewnych aktualnych obywateli USA.
 • Praca w USA – to właśnie USCIS zajmuje się się kwestią obcokrajowców, którzy chcą podjąć pracę na terenie USA. Może być to praca tymczasowa, bądź taka, która otworzy przed pracownikiem szansę na otrzymanie „zielonej karty”, pozwalającej na stały pobyt w USA.
 • E-weryfikacja (E-Verify) - sprawdzanie prawa do pracy na terenie USA pracowników firm uczestniczących w specjalnym programie elektronicznym.
 • Programy humanitarne – USCIS zajmuje się pomocą humanitarną dla ludzi w Stanach Zjednoczonych i poza nimi, którzy cierpią z powodów takich jak wojna, głód, choroby czy prześladowania, niejednokrotnie będąc zmuszonymi do opuszczenia swojego rodzinnego kraju.
 • Adopcja dzieci – USCIS odpowiada za przebieg procesu adopcji dzieci z innych krajów przez obywateli USA. Corocznie dochodzi do ok. 20 tys. takich adopcji.
 •  Integracja obywatelska – świadomość swoich praw i obowiązków jako obywatel czy imigrant, niezależnie od swojego statusu, to jeden z celów USCIC. W ramach tego celu przeprowadzane są takżę akcje mające na celu lepszą integrację imigrantów z amerykańskim społeczeństwem.
 • Genealogia

Przyjrzyjmy się, co oferuje nam strona USCIS www.uscis.gov. Możliwe, że przyjdzie wam się do niej przekonać, choćby w celu pobrania formularza, zasięgnięcia informacji czy sprawdzenia regulacji. Warto więc poznać jej podstawowe funkcjonalności. Od razu należy dodać, iż strona działa w wersji angielskiej i hiszpańskiej. Jeśli nie radzisz sobie z językami obcymi, i tak potrzebować będziesz pomocy. Bez względu na to czy ją znajdziesz, czy nie, języków obcych warto się jednak pouczyć:) Co nieco na ten temat w kategorii „Nauka w USA”. Poniżej zajmiemy się anglojęzyczną wersją strony USCIS.

Główne kategorie strony wyszczególnione zostały za pomocą zielonego, górnego paska nawigacyjnego. To kolejno: „Forms”, gdzie można pobrać za darmo wszystkie niezbędne formularze i poznać szczegóły dotyczące opłat za ich rozpatrzenie etc., „News”, zawierająca najświeższe aktualności, „Resources”, zawierająca mnóstwo różnych materiałów dla obywateli i organizacji, takich jak przewodnik dla nowych obywateli, świadectwa przedstawione przez USCIS kongresowi, statystyki dotyczące aplikacji  etc., „Laws”, wypełnioną prawami, regulacjami i interpretacjami dotyczącymi imigracji i instytucji publicznych, które się nią zajmują, „Outreach”, poświęconą relacjom USCIS z aktualnymi i potencjalnymi  partnerami – jednostkami i organizacjami zainteresowanymi działalnością urzędu, oraz „About us”, gdzie dowiedzieć się można więcej na temat działalności USCIS – z tej kategorii pochodzi część zamieszczonych powyżej informacji. Szereg niezbędnych informacji znajdziesz także w innych częściach stron. W centralnej części strony głównej najbardziej interesujące odwiedzających funkcje przedstawione zostały w formie krótkich poradników. Jeśli szukasz danych nt. „Zielonej Karty”, zainteresować powinna Cię rubryka „Green Card (Permanent Residence) etc. Kolejne bardzo ważne rubryki w lewej części strony głównej.  W części „Case Status” wpisać możemy numer naszej sprawy, by śledzić postępy w jej rozpatrywaniu. Tzw. „Receipt Number”, który należy tam wpisać, składa się z trzech liter i kilku cyfer. Dostaniemy go, gdy poprawnie zgłosimy naszą sprawę i zostanie ona zakwalifikowana do rozpatrzenia. Poniżej „Infopass”, który służy do umawiania się na spotkanie z urzędnikami USCIS (istnieje możliwość zabrania na spotkanie tłumacza, którym może być zarówno tłumacz zawodowy, jak i krewny powyżej 21. roku życia). W kolejnych rubrykach z lewej strony m.in. kontakt z USCIS i możliwość wypełnienia formularza online (tylko część formularzy można wypełnić w ten sposób). USCIS nie zapomina także o mediach społecznościowych.  W rubryce „USCIS Social Media” odnaleźć można konta urzędu na Facebooku, Twitterze i  Youtube, a także blog. Jeśli posiadasz konto na jednym z tych serwisów, polecamy subskrypcję kanału, by uzyskać dostęp do wielu ciekawych informacji szybciej i bardziej komfortowo. Warto wspomnieć jeszcze o narzędziu „FIND IT FAST”, znajdującym się poniżej ostatniej wspomniej rubryki. Za jego pomocą potrzebne informacje odnaleźć można szczególnie szybko – wszystko co musisz zrobić, to wybrać spośród dostępnych opcji, kim jesteś („I am...”), a następnie wybrać pożądaną akcję („I want to"). Jeśli masz z kolei ochotę na otrzymywanie wiadomości mailowych dotyczących zmian na portalu, odpowiednia rubryka znajduje się po prawej stronie. Należy podać w niej swój numer e-mail.

Adrian Senecki

comments powered by Disqus