Wizy do USA

Kiedy warto skorzystać z usług prawnika imigracyjnego?

01.11.12 10:48
Właściwie każdy, kto ubiega się o wizę przynajmniej przez moment rozważa zwrócenie się o pomoc do prawnika imigracyjnego. Ale czy rzeczywiście jest on niezbędny? W końcu jego zatrudnienie wiąże się z kosztami. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy interwencja imigracyjnego eksperta jest konieczna, a kiedy można się bez niej obejść.

Na samym początku rozważań na temat zasadności współpracy z prawnikiem imigracyjnym trzeba powiedzieć wprost: W żadnym przypadku starania się o wizę, zieloną kartę czy obywatelstwo zatrudnianie prawnika nie jest konieczne.  Niemniej jednak w wielu przypadkach może okazać się bardzo pomocne. To czy prawnik imigracyjny jest ci potrzebny bądź nie zależy przede wszystkim od ciebie. Twoja sytuacja staje się skomplikowana, gdy z jakiegoś powodu uznany zostaniesz za osobę pozbawioną prawa ubiegania się o możliwość przekroczenia amerykańskiej granicy (ang. inadmissible person). Do takich zaliczają się m.in. kryminaliści, osoby, które złamały już w przeszłości zasady rządzące amerykańskim systemem imigracyjnym, które mogą stanowić zagrożenie itp. Nie wszystkie osoby, które nie mogą pochwalić się krystaliczną przeszłością mają całkowity zakaz ubiegania się o wizę czy zieloną kartę. W każdym jednak przypadku jest to po prostu o wiele trudniejsze i bardziej skomplikowane. Taka skomplikowana sytuacja to dobry powód, by udać się po poradę do specjalisty.

Gdy współpracujesz z prawnikiem imigracyjnym nie musisz obawiać się, że jakiekolwiek argumenty, które przemawiają na twoją korzyść nie zostaną wykorzystane. Twój prawnik najlepiej wiedział będzie jak w pełni skorzystać z ich potencjału. W zależności od tego co jest twoim celem, możesz stanąć przed zadaniem przekonania konsula czy innego amerykańskiego urzędnika, że nie planujesz pozostać w USA po wygaśnięciu tymczasowej wizy o którą się starasz, chcesz wziąć ślub z amerykańskim obywatelem z miłości, a nie dla zielonej karty, opuściłeś swój rodzinny kraj z powodu zagrożenia życia bądź jesteś ekspertem w danej dziedzinie a twoje kwalifikacje będą w Stanach Zjednoczonych unikatowe i cenne dla amerykańskich pracodawców. W każdym z tych przypadków fachowa argumentacja doświadczonego prawnika imigracyjnego zwiększy twoje szanse na sukces. Jeśli zajdzie taka potrzeba, napisze specjalny list motywacyjny, który, choć niewymagany, może pomóc w dokładnym wyjaśnieniu twojej sytuacji. Taki dokument trudno właściwie przygotować samemu. 

Od czasu do czasu amerykańskie konsulaty bądź urząd imigracyjny ociągają się z rozpatrzeniem różnego rodzaju wniosków i aplikacji. Najczęściej „winna” jest biurokracja. Szczególnie USCIS znany jest z niekończącego się oczekiwania na odpowiedź. To kolejna sytuacja, w której  przyda się pomoc prawnika. Prawnik nie jest stroną w procesie aplikacyjnym, dlatego jego możliwości są ograniczone. Ma jednak dostęp do specjalnych wewnętrznych faksów i maili, a często własne kontakty w USCIS. Nie znaczy to jednak, że zawsze udaje mu się uzyskać szybką odpowiedź. Długie oczekiwanie na reakcję urzędu może przydarzyć się zarówno z prawnikiem jak i bez.

Czasami zdarza się sytuacja, gdy czas liczy się szczególnie – brak niezwłocznej odpowiedzi urzędu może oznaczać, że stracisz uprawnienia do danego przywileju. Dotyczy to m.in. biorących udziału w Loterii Wizowej. Jeśli władze imigracyjne nie zatwierdzą uprawnienia do zielonej karty przed wypełnieniem przydziału nad dany rok bądź przez zakończeniem roku fiskalnego, aplikant straci wylosowane prawo do rezydentury na zawsze. Dobry prawnik zna najnowsze strategie pomocne w jak najszybszym zaalarmowaniu USCIS i konsulaty o takich okolicznościach.

Załóżmy teraz, że chciałbyś pracować w Stanach. Samodzielnie zapoznałeś się ze wszystkimi typami wiz pracowniczych. Wiesz dokładnie kto uprawniony jest do każdego z nich. Przeanalizowałeś wszelkie sposoby osiągnięcia celu i nie znalazłeś ani jednego, którego można by wykorzystać w twoim przypadku. Zanim się poddasz, warto jednak najpierw wybrać się do prawnika. Zawsze istnieje szansa, że nie dotarłeś do pewnych możliwości. Może okaże się, że istnieje stosunkowo mało popularny program przeznaczony dla takich specjalistów jak ty? Amerykańskie prawo imigracyjne zna wiele wyjątków od reguły. Potrzebujesz jednak prawnika, by móc z nich skorzystać.

Żaden prawnik nie zna magicznych formuł, które sprawią, że osiągniesz swój cel. Żaden także nie zagwarantuje ci, że twoja sprawa zakończy się pomyślnie. Skorzystanie z usług imigracyjnego prawnika może jednak twoje szanse znacznie podnieść. Jeśli więc nie czujesz się pewnie z urzędowymi formalności, językiem angielskim, bardzo zależy ci na wyjeździe do Stanów, liczy się dla ciebie czas  - nie wahaj się, poszukaj dobrego prawnika imigracyjnego. W kolejnym artykule o prawniku imigracyjnym poznasz wskazówki, jak wybrać tego właściwego.

nvi
 

comments powered by Disqus