Wizy do USA

Jak szukać prawnika imigracyjnego?

05.12.12 11:50
W poprzednim artykule dotyczącym prawnika imigracyjnego próbowałem znaleźć odpowiedzi na pytania, czy i kiedy potrzebna jest jego pomoc. Tym razem postaram się poradzić już przekonanym, że imigracyjny specjalista to właśnie to czego potrzebują. Gdzie powinienem szukać prawnika imigracyjnego? Na którego powinienem się zdecydować? Jak upewnić się w wyborze? Jakich prawników imigracyjnych powinienem unikać? Mam nadzieję, że po lekturze poszukiwanie pomocy imigracyjnego prawnika nie będzie dla ciebie terytorium niezbadanym.

Warto zacząć od wniosku, do jakiego dochodzi wiele osób, które miały już kontakt z imigracyjnymi prawnikami - dobry prawnik to skarb, zły – to tylko dodatkowe kłopoty. Trudno uwierzyć jak wiele złego może zdziałać jedna kiepska rada w kwestii amerykańskiego systemu imigracyjnego. Warto przytoczyć tutaj przypadek Susan Delvalle. Ta urodzona na Curacao biznesmenka i dyrektorka w słynnym El Museo del Barrio w Nowym Jorku nieomal zmuszona była opuścić Stany Zjednoczone, gdyż prawnik imigracyjny zajmujący się jej aplikacją o zieloną kartę popełnił poważne błędy. Ostatecznie udało jej się pozostać w USA z pomocą innych prawników oraz przyjaciół i pracodawców, którzy zdołali przekonać władze imigracyjne, że praca Susan leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Jej „amerykańska” przyszłość wisiała jednak na włosku. Przyłóż się więc do poszukiwań prawnika imigracyjnego. Nie wybieraj pierwszego, na którego się natkniesz. Jak rozpocząć poszukiwania? Na początku niech będzie to twoja rodzina i znajomi. Dowiedz się, czy mieli jakieś doświadczenia z prawnikiem imigracyjnym. Może jest coś o czym nie wiesz? Nawet jeśli nie mieli takich doświadczeń osobiście, mogą skierować cię do kogoś odpowiedniego .

AILA to Stowarzyszenie Amerykańskich Prawników Imigracyjnych. Należy do niego ponad 11 tys. prawników na terenie USA. Gdy korzystasz z usług prawnika-członka AILA możesz być niemal pewien, że posiada on porządną wiedzę i doświadczenie w wielu obszarach imigracyjnego rzemiosła. AILA oferuje wyszukiwarkę prawników imigracyjnych, która pozwala na poszukiwania według rejonu w USA, konkretnego obszaru prawa imigracyjnego a nawet według języka, którym posługuje się prawnik. Możesz więc znaleźć np. mówiącego po polsku prawnika z Nowego Jorku – specjalistę w zakresie wiz pracowniczych. Wyszukiwarkę znajdziesz pod adresem www.ailalawyer.com i skorzystanie z niej jest naprawdę dobrym pomysłem, gdy potrzebujesz prawnika, który fizycznie znajduje się w Stanach. Jeśli z kolei znajdziesz takiego w inny sposób niż poprzez wyszukiwarkę AILA, np. przez Google, warto przekonać się o jego kompetencjach i czy posiada odpowiednie do wykonywania zawodu licencje w inny sposób. Temu służyć mogą stanowe Bar Association’s Lawyer Referral Service. Tego typu publiczne serwisy oferują wyszukiwarki prawników a także centra informacji telefonicznej. Możesz się tam często dowiedzieć więcej o prawniku z konkretnego stanu, którego stronę przypadkowo odnalazłeś w Internecie. Przykładowo nowojorską stronę Bar Association odnajdziesz pod adresem www.nysba.org. Wyszukiwarkę nowojorskich prawników odnajdziesz pod adresem iapps.courts.state.ny.us/attorney/AttorneySearch (strona nowojorskiego Office of Court Administration). By z niej skorzystać, wpisz do rubryki u dołu strony litery i cyfry przedstawione na rysunku. Na kolejnym ekranie wpisz imię i nazwisko poszukiwanego prawnika zarejstrowanego w Nowym Jorku. W zależności od tego czy w danym stanie członkowstwo w Bar Association jest dla prawnika obowiązkowe czy nie, w jednych stanach można znaleźć wyszukiwarkę prawników w tego typu portalach, a w innych nie. Jeśli nie znajdziesz takiej na Bar Association danego stanu, wykorzystaj stanowe strony OCA takie jak powyżej. Wyszukiwarki zarejestrowanych w danym stanie prawników znaleźć można takża na stronach stanowych sądów najwyższych i władz sądowniczych ogółem. Na stronie www.supremecourt.ohio.gov, a dokładnie tutaj skorzystać możesz z wyszukiwarki prawników imigracyjnych dla stanu Ohio. Gdy szukasz wyszukiwarki dla konkretnego stanu w google, użyj takich słów kluczowych jak „attorney search” (wyszukiwarka prawników) bądź „attorney directory” (wykaz/spis prawników) plus oczywiście nazwa stanu.

O umiejętnościach konkretnych prawników możesz także przekonać się na specjalnych portalach oferujących możliwość zrecenzowania świadczonych przez nich usług. Jednym z najpopularniejszych jest Avvo (www.avvo.com). W dziale „Lawyers”, w kategorii „Immigration” znajdziesz recenzje wielu prawników. Skorzystaj z wyszukiwarki, by zobaczyć opinie na temat obserwowanego przez ciebie specjalisty z USA. Gdy odwiedzisz ten portal, warto poczytać recenzje usług różnych prawników. Da ci to pewne rozeznanie, w czym konkretnie pomagają prawnicy imigracyjni i pozwoli upewnić się czy na pewno potrzebujesz pomocy jednego z nich.

Jakie zachowania potencjalnych „prawników imigracyjnych” powinny być dla ciebie sygnałem alarmowym:

  • Prawnik obiecuje ci wygraną i przekonuje o znakomitych kontaktach w amerykańskim urzędzie imigracyjnym bądź konsulacie. – Żaden prawnik nie może ci zagwarantować zwycięstwa, gdyż to amerykańskie władze imigracyjne decydują o losie twojej aplikacji. Zapewnienia prawnika o pewnej wygranej to często albo zwykłe kłamstwa albo znak, że nie gra on zgodnie z zasadami.
  • Spotykasz go w okolicach amerykańskich instytucji imigracyjnych czy konsulatów, gdzie oferuje swoje usługi. - Takie zachowanie jest niezgodne z prawniczą etyką zawodową a jest także oznaką jego niekompetencji. Uznani prawnicy nie muszą szukać klientów w taki sposób.
  • Nie posiada właściwego wykształcenia ani prawniczej licencji, często nazywa siebie konsultantem (ang. immigration consultant), a nie prawnikiem. – Zdecydowanie powinieneś wystrzegać się takich „specjalistów”. Wykorzystaj każdą możliwość, by sprawdzić kompetencje twojego potencjalnego prawnika (członkostwo w organizacjach takich jak AILA czy stanowych Bar Association).
  • Namawia cię do kłamstw. – Dobry prawnik jest w stanie przedstawić twoją sprawę w jak najlepszym świetle. Może namówić cię do nie podania pewnych informacji, które niekoniecznie są niezbędne, a mogą narobić ci kłopotów. Jeśli jednak namawia cię do jawnego kłamstwa, powinieneś przemyśleć jeszcze raz, czy dokonałeś właściwego wyboru. Kłamstwo wykryte w aplikacji oznacza ogromne kłopoty – nie dla prawnika, ale dla ciebie. To najczęściej koniec marzeń o pracy i zamieszkaniu w Stanach.

Gdy stworzysz już listę kilku prawników, postaraj się porozmawiać z nimi w Internecie nim udasz się z jednym z nich na spotkanie. Zapytaj czy mają doświadczenie w sprawach takich jak twoja. Równocześnie nie proś jednak o konkretną poradę prawną przed spotkaniem i/lub decyzją o skorzystaniu z usług jednego z nich. Dlaczego? Dobrzy prawnicy imigracyjni są zazwyczaj mocno zajęci. Ich czas jest bardzo cenny, tak jak ich wiedza i doświadczenie. Proszenie o darmową poradę prawną może zostać poczytane jako niegrzeczne/niekulturalne. To o co warto zapytać prawnika już na wstępie to na pewno sposób zapłaty za jego usługi, który może mieć kluczowe znaczenie w twojej decyzji. Niektórzy prawnicy życzą sobie zapłaty od godziny pracy, inni z kolei według tzw. flat fee (albo flat rate bądź linear rate) – a więc z góry ustalonej ustandaryzowanej opłaty za pewną usługę, która nie zmienia się bez względu na to jak mocno przeciąga się twoja sprawa oraz bez względu na to czy starania prawnika przyniosą sukces czy nie.

Prawo imigracyjne w Stanach Zjednoczonych to gałąź prawa niezwykle kontrowersyjna, upolityczniona i podlegająca dynamicznym zmianom. W przeciwieństwie do większości innych obszarów prawa jest ona administrowany z poziomu federalnego. To właśnie dlatego, gdy prawnik imigracyjny otrzymuje stanowe zawodowe uprawnienia, może praktykować prawo imigracyjne na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Prawo imigracyjne samo dzieli się także na wiele podkategorii – wizy nieimigracyje, imigracyjne – rodzinne i pracownicze, loteria wizowa, adopcje międzynarodowe, deportacje, nielegalna imigracja i szereg innych mniej i bardziej ekskluzywnych programów. Gdy podejmujesz decyzję o współpracy z prawnikiem, warto sprawdzić, czy posiada on odpowiednie doświadczenie w takich sprawach jak twoja. Niektórzy prawnicy zajmują się jednocześnie wieloma gałęziami prawa. Prawo imigracyjne jest więc tylko jednym z obszarów ich zainteresowań. Nie oznacza to wcale, że nie są znakomitymi imigracyjnymi specjalistami. Zdarzają się jednak tacy, którzy mimo nikłego doświadczenia w sprawach takick jak twoja, nie informując cię o tym, przyjmą twoją sprawę. W końcu dla niektórych liczą się przede wszystkim pieniądze. Zazwyczaj najlepiej zwrócić się o pomoc do prawnika imigracyjnego, który działa wyłącznie na polu prawa imigracyjnego.

Pamiętaj, że dobry prawnik to połowa (a może nawet więcej) sukcesu w imigracyjnych zmaganiach! Życzę powodzenia w poszukiwaniu właściwego specjalisty.

Kiedy warto skorzystać z usług prawnika imigracyjnego? - poprzedni artykuł o prawniku imigracyjnym
nvi

comments powered by Disqus