USA na co dzień

Zrozumieć amerykańską kulturę…

Zrozumieć amerykańską kulturę…

07.12.12 10:10
Fakt, że dobrze znasz dany język, nie oznacza że rozumiesz kulturę kraju, w którym ów język obowiązuje.

Każdy z nas zna tę prostą prawdę. Efektywne porozumienie się z native-speakerem jest znacznie bardziej wymagające aniżeli wyuczenie się poprawnej gramatyki, nabycie umiejętności pisania, mówienia, słuchania. Wynika to z prostego faktu – język nie funkcjonuje w izolacji, ale jest żywym tworem nierozerwalnie związanym z kulturą, historią, życiem danej społeczności. Najlepszym przykładem – idiomy, zwroty, w których zrozumieniu nie pomaga nawet najlepsza znajomość zasobu słownikowego. Ot, weźmy choćby przykład polskiej „bułki z masłem”, która w anglojęzycznym świecie jest po prostu „piece of cake” (w literalnym tłumaczeniu „kawałkiem ciasta”).

Jeśli zatem pracujesz, mieszkasz w anglojęzycznym kraju lub masz takie plany, warto spróbować sięgnąć po książki, które rzucą światło na kulturę Stanów Zjednoczonych i pozwolą ci lepiej poznać i zrozumieć amerykańskie społeczeństwo.
Oto lista książek, które mogą być w tym względzie pomocne. Rzecz jasna, książek anglojęzycznych.

1. Communicating in the Real World

To książka dla tych, którzy chcą zrobić karierę w USA. Jej autorzy dowodzą, że efektywna komunikacja w miejscu pracy wymaga znacznie więcej niż znajomości reguł gramatycznych, mianowicie świadomości kulturowego i społecznego kontekstu wypowiadanych słów. Czytelnik dowie się, jak dostrzec potencjalne problemy komunikacyjne i wykorzystać swoje umiejętności oraz pozna różne strategie komunikowania się. Będzie miał ponadto szansę wypróbować swoją wiedzę w praktyce, gdyż książka wzbogacona jest o symulacje rozmów i ćwiczenia. „Communicating In the Real World” to kulturalno-językowy przewodnik, którzy przypomina, że teoria wcale nie musi iść w parze z praktyką i by poradzić sobie w Realnym Świecie trzeba znać znacznie więcej niż czatowe rozmówki.

"Communicating in the Real World" w Amazon: amazon.com/Communicating-Real-World-Communication-Professions/dp/0131539744

2. 101 American Customs

To książka nie tylko o amerykańskich zwyczajach, ale także kulturze i odmiennościach amerykańskiego społeczeństwa. Podzielona jest ona na osiem sekcji, z których dowiemy się czegoś więcej o wysyłaniu kartek urodzinowych, specjalnych okazjach, sposobach podrywania, języku ciała, formach zabawy i spędzania wolnego czasu a nawet amerykańskich ikonach. Każdy z tematów zostaje zilustrowany odpowiednim przykładem. Same zalety? Niekoniecznie. Wśród recenzji książki pisanych przez czytelników można bowiem znaleźć opinie, że jej poziom językowy jest zbyt wysoki i, co za tym idzie, jej zrozumienie dla studenta z niezaawansowanych językiem angielskim może być nieco trudne.
Jeśli jednak język książki was nie zraził i chcielibyście uzupełnić i rozbudować swoją wiedzę warto sięgnąć także po „101 American Supersticious” – rzecz o przesądach mieszkańców USA.

"101 American Customs" w Amazon: amazon.com/101-American-Customs-Understanding-Practices/dp/0844224073

3. Lonely Planet USA Phrasebook

To prawdziwa skarbnica wiedzy dla tych, którzy chcą poznać język Stanów nie tylko od jego strony oficjalnej, ale też kolokwialnej i dialektycznej, uwzględniającej różnice regionalne. To książka przydatna zarówno dla turystów jak i studentów angielskiego. Co ciekawego można w niej znaleźć? W zasadzie lepsze byłoby pytanie – czego w niej znaleźć nie można. Troszkę tu wymowy, słownictwa, zwłaszcza codziennych, idiomatycznych fraz, troszkę praktycznych rad na temat tego, jak prowadzić konwersację, by nikt nie poczuł się urażony, nie brak tu wreszcie opisów zwyczajów dotyczących randkowania, jedzenia, rozrywki, sportu. Książka dostarcza wzorów, fraz, słownictwa stosowanego w rozmowach prowadzonych w różnych sytuacjach (rozmowy o muzyce, pogodzie, w gronie rodzinnym) i w różnych środowiskach (rozmowy biznesowe, slangi). Co ważne, „Phrasebook” uwzględnia różnice językowe występujące w różnych częściach kraju oraz porównuje angielski i amerykański.
Ten niewielkich rozmiarów przewodnik zawiera kolorowe tabelki z podsumowaniami, klucz do wymowy oraz dwukierunkowy słownik.

"Lonely Planet USA Phrasebook" w Amazon: amazon.com/Lonely-Planet-USA-Phrasebook-India/dp/1864501820

4. The American Ways

To znakomite wprowadzenie do amerykańskiej kultury. Autorzy książki główny nacisk kładą jednak nie na zwyczaje, przesądy, komunikacyjne wzorce, ale na najważniejsze dla Amerykanów wartości. Książka pozwala zrozumieć co tak naprawdę magnetyzuje i pociąga ludzi w Stanach, co sprawia, że wybierają ten kraj na swoje miejsce do życia i pracy.

"The American Ways w Amazon": amazon.com/American-Ways-The-Introduction-Culture/dp/0133420159/ref=pd_sim_b_39

5. Living in the U.S.A.

To po części analiza amerykańskiej kultury, po części praktyczny przewodnik. Osoby, które do Stanów wybierają się na krótko, dowiedzą się z książki jak uporać się z kwestiami imigracyjnymi, prowadzić rozmowy biznesowe, znaleźć nocleg, drogę do banku, na pocztę czy supermarketu. Dla tych, którzy w USA planują zagrzać miejsce przez dłuższy czas w „Living in the U.S.A.” nie zabraknie rad dotyczących poszukiwania pracy czy szkoły, kupowania domu, zawierania znajomości. 

"Living in the U.S.A. w Amazon: amazon.com/Living-U-S-A-Edition-Alison-Lanier/dp/1931930198/ref=pd_sim_sbs_b_4

Daria Urbańska

comments powered by Disqus