USA na co dzień

Stany Zjednoczone na językach – Język Niemiecki

Stany Zjednoczone na językach – Język Niemiecki

12.02.17 22:29
Według danych z lat 2009-2013, w Stanach Zjednoczonych znajdziemy ok. 1 miliona 60 tysięcy osób, które płynnie posługują się językiem. Czy to dużo w porównaniu do innych języków? Jak istotny był niemiecki w Stanach na przestrzeni lat? Jak wiele z tej popularności pozostało dziś. Sprawdźmy!

Miłe złego początki

Do Stanów Zjednoczonych Niemcy masowo imigrowali już w XVII wieku, zwłaszcza z rejonów Palatynatu Reńskiego (znajdującego się na terenie dzisiejszej Nadrenii-Palatynatu w Niemczech). Niemieckojęzyczni imigranci nadciągali do USA także z Austro-Węgier, czy Szwajcarii. Na początku XX wieku niemieckim posługiwały się miliony osób na terenie Stanów Zjednoczonych.

Aż do rozpoczęcia I Wojny Światowej, niemiecki na terenie USA rozwijał się bardzo szybko. Jednak wojna, w której Niemcy stały się wrogiem Stanów Zjednoczonych, sprawiła, że na osoby mówiące po niemiecku zaczęto w USA patrzeć krzywym okiem.  

(Bardzo) zły PR

Jakby tego wszystkiego było mało, ledwie 20 lat po zakończeniu I Wojny Światowej, wybuchła II Wojna Światowa, w ramach której USA i Niemcy ponownie znalazły się po przeciwnych stronach barykady. Rezultatem była daleko posunięta propaganda, która wymierzona była m.in. w osoby posługujące się językiem niemieckim w USA (zobacz zdjęcie poniżej).

Język niemiecki w USA - propaganda

Język niemiecki w USA w liczbach

Choć dziś, w wyniku wszystkich tych działań, niemiecki nie należy już do najważniejszych języków w USA (ten tytuł zdecydowanie należy się angielskiemu i hiszpańskiemu), wciąż jest istotny i popularny, a osoby nim się posługujące można spotkać w wielu amerykańskich stanach.

Tak liczba osób mówiących po niemiecku zmieniała się na przestrzeni lat.

1920 2,267,128
1940 1,589,048
1960 1,332,399
1980 1,586,593
2000 1,383,442

Jeśli chcesz nauczyć się języka niemieckiego, gorąco polecam efektywne i sprawdzone kursy niemieckiego od ESKK (sprawdź tutaj). Możesz się ich uczyć wszędzie, także w wersji online. Doskonale nadają się także dla osób wybierających się do USA zawodowo, które potrzebują języka niemieckiego.

 

comments powered by Disqus