USA na co dzień

Independence Day

22.01.13 12:39
Dzień Niepodległości obchodzony jest oficjalnie od 1941 roku, ale jego tradycja sięga XVIII wieku i czasów amerykańskiej rewolucji, kiedy to 13 kolonii stanęło do walki o wolność z Królestwem Wielkiej Brytanii. 4 lipca 1776 roku Kongres Kontynentalny podpisał Deklarację Niepodległości autorstwa Thomasa Jeffersona. Historyczny akt stał się symbolem narodzin amerykańskiej niepodległości, a jego sygnatariuszy nazwano ojcami-założycielami. Dziś Amerykanie świętują ten dzień biorąc udział w paradach, festiwalach, koncertach i pokazach sztucznych ogni, a o bohaterstwie przypomina wszystkim szereg najróżniejszych dzieł amerykańskiej kultury - pomników, muzeów, filmów, książek i piosenek.

Narodziny amerykańskiej niepodległości

W drugiej połowie XVIII wieku zaostrzył się konflikt pomiędzy angielskimi koloniami w Ameryce a Koroną Brytyjską. Przyczyn było wiele. Wielka Brytania ograniczała władzę samorządów i hamowała rozwój kolonii, nakładając na nie coraz to nowe podatki. Zbiegło się to w czasie ze stopniowym tworzeniem się świadomości narodowej oraz wpływem europejskiej myśli oświeceniowej.

5 września 1774 roku w Filadelfii zebrał się Kongres Kontynentalny, który podjął decyzję o stworzeniu unii w celu wzmocnienia oporu wobec metropolii oraz przygotowania się do ewentualnej walki. Początek rewolucji dały starcia, do jakich doszło w kwietniu 1775 roku pod Lexington i Concord.

W maju roku 1775 po raz kolejny rozpoczęły się obrady Kongresu Kontynentalnego, ponownie w Filadelfii. Richard Henry Lee, jeden z delegatów z Virginii, zaproponował podjęcie uchwały deklarującej niezależność Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Nad treścią dokumentu, znanego jako Deklaracja Niepodległości, pracował pięcioosobowy komitet w składzie: Thomas Jefferson, John Adams, Roger Sherman, Benjamin Franklin i Robert R. Livingston. Było to formalne oświadczenie uzasadniające konieczność złamania brytyjskiej dominacji. 2 lipca odbyło się głosowanie nad rezolucją, a dwa dni później przedstawiciele 13 kolonii podpisali dokument.

Latem 1776 roku wielu kolonistów świętowało narodziny niepodległości. Popularną formą zabawy był prześmiewczy w treści i formie pogrzeb króla Jerzego III, który miał symbolizować koniec rządów monarchii na kontynencie amerykańskim i triumf wolności. Pierwszym publicznym odczytom Deklaracji Niepodległości towarzyszyły huczne festiwale. Organizowano koncerty, ogniska, parady, słychać było salwy z armat i muszkietów. Choć rewolucja trwała nadal i odgłosy strzałów nie ustawały , Amerykanie każdego roku świętowali podpisanie historycznego dokumentu. W 1777 huczne obchody święta zorganizowała Filadelfia (był oficjalny obiad dla członków Kongresu Kontynentalnego, przemówienia, toasty, parady, salwa honorowa). W 1778 Jerzy Waszyngton nakazał dla upamiętnienia 4 lipca wydać podwójną rację rumu wszystkim swoim żołnierzom. W 1781 z kolei, kilka miesięcy przed kluczowym dla Amerykanów zwycięstwem pod Yorktown, Dzień Niepodległości został ogłoszony oficjalnym świętem stanowym w Massachusetts.

Po zakończeniu wojny z Brytyjczykami mieszkańcy nie porzucili rewolucyjnej tradycji i każdego roku celebrowali dzień podpisania Deklaracji, wyrażając w ten sposób poczucie dumy i jedności narodowej. Ten patriotyczny zwyczaj rozkwitł jeszcze bardziej po wojnie z roku 1812, kiedy to Stany Zjednoczone znów wystąpiły przeciwko Wielkiej Brytanii.
W 1870 roku Kongres Stanów Zjednoczony ogłosił 4 lipca świętem narodowym, ale dopiero od 1941 roku, kiedy to ustawa została rozszerzona, pracownicy federalni mogli liczyć w tym dniu na płatny urlop.

Przypadający na środek lata Dzień Niepodległości jest ważnym patriotycznym wydarzeniem i okazją dla rodzin na wspólne spędzenie wolnego czasu. 4 lipca nad ogrodami unosi się zapach grillowych przysmaków, grupki znajomych popijają zimne drinki przyglądając się niesamowitym pokazom sztucznych ogni urządzanym niemal w każdym mieście, a ulicami płyną tłumy ubrane w stroje w barwach narodowych. „4 lipca” to z całą pewnością jedno z ulubionych i najbardziej hucznych amerykańskich świąt.

Amerykańskie święta państwowe obchodzone są również w amerykańskim konsulacie i ambasadzie w Polsce. Należy zatem pamiętać, że w te dni placówki są nieczynne, podobnie jak w czasie świąt polskich. Listę dni, w które ambasada i konsulat nie pracują znajdziesz tutaj.

Krótko, zwięźle i na temat...

..., czyli najpopularniejsze zwyczaje związane z Independence Day:

  • pokazy sztucznych ogni – od zapierających dech w piersiach spektakli po skromne pokazy w parkach – którym towarzyszy patriotyczna muzyka: „The Star-Spangled Banner”, „God Bless America”, „America the Beautiful”, „My Country, 'Tis of Thee”, „This Land Is Your Land” czy „Stars and Stripes Forever”
  • pikniki i grille rodzinne (miliony Amerykanów uciekają 4 lipca przed upałem na plaże)
  • weekendowe wypady za miasto
  • dekorowanie domów, sklepów, ulic kolorami amerykańskiej flagi: czerwonym, białym, niebieskim
  • festiwal folkowy (Smithsonian Folklife Festival), który zawsze trwa dwa weekendy i prezentuje kulturę i muzykę danego kraju
  • przemówienia polityków
  • parady, obowiązkowo w barwach narodowych, koncerty, festiwale
  • „salute to the union” – wystrzał z broni z każdego stanu USA wykonywany o północy z baz wojskowych

Święta narodowe w USA - artykuł przedstawiający wszystkie amerykańskie święta państwowe 

Daria Urbańska

comments powered by Disqus