USA na co dzień

Independence Day

Independence Day

22.01.13 12:39
Dzień Niepodległości obchodzony jest oficjalnie od 1941 roku, ale jego tradycja sięga XVIII wieku i czasów amerykańskiej rewolucji, kiedy to 13 kolonii stanęło do walki o wolność z Królestwem Wielkiej Brytanii. 4 lipca 1776 roku Kongres Kontynentalny podpisał Deklarację Niepodległości autorstwa Thomasa Jeffersona. Historyczny akt stał się symbolem narodzin amerykańskiej niepodległości, a jego sygnatariuszy nazwano ojcami-założycielami. Dziś Amerykanie świętują ten dzień biorąc udział w paradach, festiwalach, koncertach i pokazach sztucznych ogni, a o bohaterstwie przypomina wszystkim szereg najróżniejszych dzieł amerykańskiej kultury - pomników, muzeów, filmów, książek i piosenek.
Columbus Day

Columbus Day

17.01.13 05:03
12 października 1492 roku, po dwóch miesiącach podróżowania i poszukiwania morskiej drogi do Chin i Indii, Krzysztof Kolumb dopłynął w końcu do wybrzeży Ameryki. Od początku XX wieku wydarzenie to obchodzone jest jako oficjalne święto państwowe w wielu krajach Nowego Świata, również w Stanach Zjednoczonych.
Memorial Day

Memorial Day

15.01.13 23:55
Obchodzony w ostatni poniedziałek maja Dzień Pamięci to święto federalne, upamiętniające Amerykanów i Amerykanki, którzy polegli w czasie służby wojskowej dla kraju. Przez lata było czasem zadumy i wspomnień. Czasem, gdy ludzie w hołdzie żołnierzom ozdabiali groby kwiatami i flagami. Dziś popularność takich zwyczajów spada. Są jednak powody, by wierzyć, że Dzień Pamięci nie pójdzie w zapomnienie.
Labor Day

Labor Day

14.01.13 18:00
W pierwszy poniedziałek września Amerykanie obchodzą Dzień Pracy czyli Labor Day. Jest on dedykowany społecznym i ekonomicznym osiągnięciom amerykańskich pracowników. To coroczny hołd, jaki naród składa tym, którzy przyczyniają się do poprawy dobrobytu kraju i dbają o to, by rósł w siłę.
Amerykańskie święta państwowe

Amerykańskie święta państwowe

09.01.13 13:47
Co roku Amerykanie obchodzą co najmniej 10 świąt państwowych – dni wolnych od pracy oficjalnie uznawanych przez rząd federalny. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto znać te święta. Po pierwsze – wiąże się z nimi mnóstwo ciekawych wydarzeń także dla zagranicznych turystów, po drugie – część z nich to jakby historia Stanów Zjednoczonych w pigułce. Pozwalają lepiej zrozumieć amerykańskie dzieje i kulturę. Ostatni powód, odrobinę bardziej przyziemny - jako amerykańskie święta obchodzone są także przez ambasady i konsulaty. Warto wiedzieć, kiedy na pewno nie można liczyć na spotkanie w krakowskim konsulacie i warszawskiej ambasadzie. Nim przejrzycie tabelę, polecam lekturę poniższych porad. Pozwolą jeszcze lepiej zorientować się w specyfice świąt federalnych.
Piątek trzynastego cz.1

Piątek trzynastego cz.1

10.06.12 21:13
Choć może nie uwierzysz, są wśród nas tacy, którzy są w stanie porzucić wszelkie plany, zaszyć się w domu i unikać jakichkolwiek ryzykownych czynności, łącznie z parzeniem kawy, ścieleniem łóżka i zbyt gwałtownym drapaniem się po nosie, z powodu ... piątku 13-ego. Na pewno słyszałeś o tym, że data ta niesie ze sobą pecha, choć pewnie nie zastanawiałeś się dlaczego. A może to właśnie ty należysz do tych, którzy na myśl o piątku 13-ego czują dziwnie mrowienie w brzuchu? Bez względu na to jak to jest w twoim przypadku, warto dowiedzieć się, skąd wziął się ten przesąd i czy naprawdę jest się czego bać. A także dlaczego artykuł o piątku 13-ego bynajmniej nie jest w przypadku portalu o Stanach Zjednoczonych nie na temat...
Dostęp do broni w Stanach Zjednoczonych cz. 1

Dostęp do broni w Stanach Zjednoczonych cz. 1

08.06.12 01:12
Stany Zjednoczone znane są z liberalnego podejścia do wydawania pozwoleń na broń palną. Swobodny dostęp do niej jest silnie zakorzeniony w amerykańskiej kulturze i stanowi jedną z cech charakterystycznych amerykańskiego społeczeństwa. Wyraźnie kontrastuje to z polską rzeczywistością, gdzie dostęp do broni palnej jest ograniczony a pozwolenia wydawane niechętnie, nawet osobom wykorzystującym broń palną w celach sportowych. Postaram się w kilku artykułach przekazać najważniejsze informacje nt. posiadania broni w USA, przyprawiając suche fakty garścią ciekawostek i wartych uwagi linków.
USA na co dzień - garść podstaw

USA na co dzień - garść podstaw

07.06.12 14:14
Stany Zjednoczone to kraj różnorodności, którą dostrzec można na każdym niemal kroku. 50 stanów o bardzo silnej autonomii zamieszkanych jest przez różnych ludzi, którzy zmagają się z zupełnie innymi problemami w zupełnie innych warunkach. Między innymi właśnie dlatego jest to kraj tak fascynujący. W niniejszym artykule zbiór porad dotyczących życia w USA. W kolejnych wiele poniższych kwestii wziętych zostanie pod lupę osobno.