Turystyka w USA

Statua Wolności - globalna atrakcja na straży idei

15.09.12 20:29 | Nowy Jork
W 1865 roku pewien francuski rzeźbiarz Frederic Auguste Bartholdi udał się na bankiet w okolicach miasteczka Versailles. Spotkał tam znanego historyka Edouarda de Laboulaye. Pomiędzy panami nawiązała się konwersacja. De Laboulaye, miłośnik Stanów Zjednoczonych, zauważył, że zbliża się setna rocznica powstania amerykańskiego państwa, wyznaczana przez Deklarację Niepodległości z 1776. Pomyślał, że byłaby to wspaniała okazja, by ofiarować Stanom Zjednoczonym jakiś prezent – prezent od ludu Francji. Bartholdi już wcześniej myślał o budowie potężnej statuy i ten właśnie pomysł jeszcze raz przyszedł mu do głowy na słowa rozmówcy. Nad jej obmyślaniem spędził kolejne 6 lat. Następnych kilkanaście lat zajęło zbieranie funduszy, zarówno po stronie francuskiej, zobowiązanej do konstrukcji rzeźby, jak i amerykańskiej, odpowiedzialnej za piedestał. Ostatecznie statua ukończona została we Francji w 1884. 28 października 1886 prezydent USA Grover Cleveland dokonał jej oficjalnego odsłonięcia na nowojorskiej Liberty Island...

Przytoczona powyżej historia to tylko jedna z kilku powszechnie przekazywanych opowieści o początkach tego, co dziś znajduje się na niewielkiej wysepce w nowojorskim porcie – Statua Wolności, albo Wolność opromieniająca świat, potężny symbol Ameryki i jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych. By pozostać fair wobec przeciwników tej najpopularniejszej genezy słynnej rzeźby, przytoczę jeszcze jedną, trochę mniej znaną, trochę bardziej kontrowersyjną opowieść.

Według niektórych rzeźba namaszczona ostatecznie jako Statua Wolności była przez Bartholdiego projektowana z myślą o Egipcie. Bartholdi myślał o wybudowaniu jedynej w swoim rodzaju latarni w okolicach Kanału Sueskiego, a projektowana przez niego rzeźba miała być także jego wkładem, osobistym dodatkiem do plejady niezwykłych egipskich budowli. Jego rzeźba została jednak przez Egipcjan odrzucona. Niektórzy są zdania, że po prostu im się nie spodobała, inni mówią o tajemniczych przeszkodach administracyjnych. Niemniej jednak pewne jest, iż do jakiegoś stopnia egipskie doświadczenia Bartholdiego wpłynęły na jego prace nad amerykańską Statuą Wolności. Niewielu spośród nawet tych, którzy dobrze zdają sobie sprawę z istnienia i znaczenia Statuy wie o jednym z jej elementów – złamanych łańcuchach u stóp. Uważane są za symbol zwyciężenia w USA niewolnictwa. Pierwotnie miały być podobno symbolem uporania się z niewolnictwem, ale w Egipcie... Geneza Statuy Wolności to bez wątpienia ciekawy temat, warty głębokich studiów. Jakakolwiek jednak nie jest prawda, dziś Statua jest jednym z symboli i najbardziej znanych obiektów w Stanach Zjednoczonych. Kolejne części tego artykułu odpowiedzą na najważniejsze pytania z nią związane. Przeczytajcie, jeśli chcecie m.in. poznać jej rozmiary, a także jak zabrać się za jej zwiedzanie.

Co symbolizuje Statua Wolności?

Symbolika Statuy Wolności to temat złożony i wielu skłonnych jest do nadinterpretacji jej licznych atrybutów. Rzeźba przedstawia kobietę o zdecydowanej lecz opanowanej, pozbawionej agresji ekspresji twarzy. Wbrew obiegowemu przekonaniu, iż stoi ona na baczność, sylwetka kobiety wydaje się jakby uchwycona w marszu. To klasyczna interpretacja idei wolności, zdecydowanej, kroczącej naprzód, lecz pozbawionej nienawiści. Korona, którą nosi posiada siedem spiczastych ramion, mogących symbolizować siedem kontynentów świata, którym niesie wolność. Podobną rolę pełnią wspominane już łańcuchy u stóp rzeźby – kobieta oswobodziła się z kajdan i zdeterminowana robi kolejny krok ku postępowi. Jednym z najbardziej charakterystycznych atrybutów rzeźby jest uniesiona ku górze ręka, w dłoni której umieszczona została pochodnia - to amerykańskie dążenie do oświecenia, ciągłego rozwoju. Inne jej znaczenie przejrzyście odzwierciedla jedna z nazw statuy – Wolność opromieniająca świat. Wolność nie ma granic – jej światło dotrzeć może do każdego zakątka globu. W drugiej dłoni kobieta trzyma z kolei księgę. Wyryta została na niej data 4 lipca 1776 roku – dnia, w którym ogłoszona została Deklaracja Niepodległości. Stany Zjednoczone stały się wolnym pańtwem i położony został kres tyranii. Nie bez znaczenie pozostają także pozostałe poza koroną elementy stroju kobiety – szata przywodzi na myśl rzymskie uosobienie wolności Libertas, czczone także przez oswbodzonych niewolników, sandały podkreślają wolność kobiety, kontrastując z wizerunkiem niewolnika zwykle chodzącego boso. W końcu kształt trzymanej przez kobietę księgi. Nie bez znaczenia pozostawiłem ten element na koniec. Symbolizuje on bowiem podstawę narodu, którą jest prawo. Księga przywodzi na myśl klucz sklepienia (ang. Keystone) – bez niego na miejscu wszystko rozpadłoby się na drobne kawałki. Bez prawa, wolność i demokracja także by się rozpadły. Statua Wolności jest więc uniwersalnym symbolem oświecającej wolności i spoiwem narodu.

Jak wysoka jest Statua Wolności? Ile waży? Z czego jest zbudowana? Gdzie dokładnie się znajduje?

Statua Wolności ma 46 metrów wysokości (151 stóp i 1 cal), jeśli nie liczyć piedestału, na którym stoi. Wraz z piedestałem, aż do czubka pochodni, ma ok. 93 metry (305 stóp i 1 cal). Waży ok. 225 ton (450 tys. funtów). Zbudowana jest przede wszystkim ze stali, pokrytej cienką wartwą miedzi. Jakiś czas po postawieniu powierzchnia pochodni pokryta została tzw. złotem płatkowym – cienkimi płatkami złota wytwarzanymi w procesie długotrwałego kłucia. Wielu zastanawia się, dlaczego Statua Wolności jest zielona. Powód jest bardziej prozaiczny niż może się wydawać – miedź, którą pokryta jest Statua Wolności z czasem uległa korozji atmosferycznej i pokryła się śniedzią. To właśnia ona jest „winowajcą” specyficznej zielonkawo-niebieskiej barwy rzeźby. Jej pierwotnym kolorem był jaśniejący brąz z delikatnym akcentem czerwieni. Statua Wolności zlokalizowana jest na niewielkiej wysepce Liberty Island (dawniej Bedloe Island) w Zatoce Nowojorskiej.

Jak zwiedzać Statuę Wolności?

Statua Wolności co roku odwiedzana jest przez miliony turystów z całego świata. Nietrudno domyślić się, iż zwiedzanie tak popularnego obiektu zostało dobrze zorganizowane. Wiemy już, iż statua znajduje się na wyspie. Jedynym sposobem, by się na nią dostać jest skorzystanie z obsługującego wycieczki do statuy promu. Ten kursuje pomiędzy Battery Park bądź Liberty State Park na nowojorskim wybrzeżu, a Ellis Island, gdzie znajduje się słynne Muzeum Imigracji, oraz interesującą nas Liberty Island. Fort Castle Clinton w Battery Park, administrowany obecnie przez National Park Service, to miejsce, w którym nabyć można bilety. Dokładny harmonogram pracy promu znajdziecie tutaj. Ta sama strona oferuje również możliwość zakupu biletu przez Internet. Warto wiedzieć, iż promy operowane przez Statue Cruises to jedyny sposób dostania się na Ellis Island i Liberty Island. Tutaj z kolei czekają na was porady jak dostać się do Battery Park i Liberty State Park, a także szczegółowe instrukcje w formacie PDF jak z różnych lokacji trafić do punktu sprzedaży biletów w Castle Clinton (np. statuecruises.com/pdf/BowlingGreentoCastleClinton.pdf).

Wycieczka do Statuy Wolności jest bardzo solidnie „opakowana” w szereg dodatkowych atrakcji. W cenie biletu czeka was ponad pół godziny z przewodnikiem, który szczegółowo opowie o historii nie tylko rzeźby ale każdego najmniejszego nawet elementu Liberty Island. Jego opowieści uzupełni też nagrany komentarz, odtwarzany w trakcie wycieczki. Można robić zdjęcia. Nawet na wyspie znajdziecie fotografa. A gotowymi zdjęciami możecie podzielić się np. na oficjalnym kanale Statuy Wolności na facebooku. Polecamy polubić stronę, by niemal codziennie otrzymywać imponujące fotografie z Liberty Island.

Nie należy także zapominać o Ellis Island. O ile Statua Wolności to jedna z najpopularniejszych amerykańskich atrakcji, pobliska Ellis Island to też niezwykle popularna destynacja. Kiedyś punkt badania trafiających do USA zza oceanu imigrantów, a także element obrony wybrzeża, dziś dom dla największego amerykańskiego Muzeum Imigracji. Wraz ze Statuą Wolności, Ellis Island tworzy od 1965 obszar chroniony, Narodowy Pomnik Stanów Zjednoczonych Statuy Wolności.

Statua Wolności należy do tych „programowych” atrakcji czekających na turystów z całego świata. Ale jest to także niezwykle ważne miejsce dla samych Amerykanów, stanowiące o ich narodowej tożsamości. W końcu, jak powiedział były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, „Wielu synów i córek Ameryki i Nowego Jorku walczy na całym świecie za wolności, które symbolizuje Statua Wolności”. Dar od ludu Francji stał się najbardziej amerykańskim z amerykańskich pomników ponad 200-letniej historii państwowości.

Głowa Statuy Wolności na wystawie w Paryżu w 1878 

Adrian Senecki

comments powered by Disqus