Turystyka w USA

Amerykańskie Parki Narodowe: Crater Lake National Park

16.06.13 14:59 | Oregon

amerykańskie parki narodowe

1. Park Narodowy Jeziora Kraterowego? Co to takiego?

Park Narodowy Jeziora Kraterowego powstał w 1902 roku, by chronić naturalne zasoby Jeziora Kraterowego i przylegających do niego terenów. Park leży w stanie Oregon, w południowej części pasma Gór Kaskadowych, i zajmuje powierzchnię 742 km2. Oprócz jeziora należą do niego okoliczne lasy i łąki. Nie brak tu również szlaków górskich, pól kempingowych i ścieżek rowerowych.

 

2. Co warto zobaczyć?

"Błękitne oko Mazamy"

jezioro kraterowe (crater lake)

Największym skarbem i główną atrakcją parku jest rzecz jasna Jezioro Kraterowe (zdjęcie powyżej). Powstało w miejscu wulkanu Mazama, który eksplodował kilka tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. Głębokość jeziora sięga 589 metrów, co czyni je najgłębszych jeziorem w Stanach i siódmym co do głębokości jeziorem na świecie.

Czym tak zachwyca jezioro? Jest niewiarygodnie błękitne i charakteryzuje się bardzo dużą przejrzystością wód. Otaczają je poszarpane, pumeksowe klify oraz porośnięte szpilkowym lasem stoki. Wzrok przyciągają ponadto dwie znajdujące się na nim wyspy – wtórne stożki wulkaniczne: Okręt widmo (ang. Phantom Ship) i Wyspa czarnoksiężnika (ang. Wizard Island).

Późną wiosną, kiedy śnieg topnieje i większość chodników jest już dostępna dla przechodniów i rowerzystów, warto wybrać się na spacer wzdłuż brzegu jeziora. Cała trasa otwarta jest od lipca do października.

Wyspa Okręt widmo swoją nazwę zawdzięcza oczywiście podobieństwu do legendarnego statku-ducha; szczególne wrażenie robi, gdy nad jeziorem unosi się mgła 

phanton island

Wycieczka łodzią

Bajeczne widoki rozciągają się nie tylko z brzegów jeziora czy pobliskich szczytów górskich, ale również z wnętrza wypełnionego wodą krateru. Nic dziwnego, że każdego roku setki ludzi decydują się na wycieczkę łodzią. Taki przejazd pozwala zyskać zupełnie nową perspektywę i gwarantuje niezapomniane estetyczne doznania.

Po jeziorze poruszać się mogą wyłącznie specjalne, wcześniej wyznaczone łodzie. Z dwóch powodów. Po pierwsze, Jezioro Kraterowe jest nie tylko najgłębszym jeziorem w USA, ale też jednym z najczystszych i najbardziej przejrzystych, stąd też należy je chronić na wszelkie możliwe sposoby. Co więcej, panujące na nim warunki bywają dość zmienne. Silne wiatry, wysokie fale czynią z jeziora miejsce dość niebezpieczne dla niewielkich jednostek wodnych i niedoświadczonych żeglarzy.

Turystyczne szlaki

Park Narodowy Jeziora Kraterowego to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Przez  jego tereny przebiega ponad 90 mil szlaków turystycznych. Dzielą się one na cztery kategorie: łatwe, umiarkowane, trudne, bardzo intensywne. W okresie letnim z wyznaczonych ścieżek obserwować można bogactwo zasobów przyrodniczych starych lasów oraz dzikie kwiaty bujnie rozkwitające na łąkach.  Można też wspiąć się na jeden z pobliskich szczytów, by z góry przyjrzeć się malowniczym obrazom jeziora.

Trzeba jednak pamiętać o jednym: poruszać można się jedynie po wskazanych trasach.

Wodospady

Wyjątkowe usytuowanie parku – w paśmie Gór Kaskadowych – sprawia, że o każdej porze roku zachwyca on innymi atrakcjami. Wiosną, gdy śnieg topnieje, pojawiają się np. okresowe wodospady. Z całą pewnością warto wziąć wówczas ze sobą aparat lub kamerę, by uchwycić ich przemijające piękno.

 

3. Jak można wypełnić czas?

doskonałe dla rowerzystów

Rower

Z roku na rok w parku pojawia się coraz więcej zapalonych rowerzystów. Ich celem jest pokonanie wymagającej trasy o długości 33 mil, która biegnie wzdłuż brzegów jeziora. Nie jest to łatwe zadanie. Strome pagórki i wysokie podjazdy zmuszają do przerwy i zaczerpnięcia oddechu nawet najbardziej zaciętych cyklistów. Z całą pewnością warto tu jednak przystanąć, bo nagroda jest bezcenna – widoki, które zapierają dech w piersiach.

Na ryby

W 1888 roku William Steel – chcąc podnieść wartość rekreacyjną terenów wokół jeziora –  podjął pierwsze udokumentowane próby zarybienia wód. Od tego czasu do jeziora wpuszczano sześć różnych gatunków ryb. Do dziś zachowały się tylko dwa: łosoś i pstrąg tęczowy.

Wędkujący mają do dyspozycji cały obszar jeziora, chyba że aktualne regulacje mówią inaczej. Sezon rozpoczyna się 20 maja, a kończy 31 października.

Narty

W zimie dostęp do atrakcji parku jest ograniczony, niemniej jednak miłośnicy gór i nart z całą pewnością cieszyć się będą nie tylko pięknymi widokami. Przewodnicy organizują weekendowe górskie wycieczki, a na niektórych trasach dozwolona jest jazda na nartach.

I wiele więcej

W Parku Narodowym Jeziora Kraterowego trudno o nudę. Wiele programów edukacyjnych oferuje zwiedzającym zajęcia mające na celu lepsze poznanie historii parku oraz jeziora i jego zasobów. Bardzo popularne jest organizowanie kempingów, czemu sprzyjają liczne pola namiotowe. Rodziny z kolei postrzegają park jako idealne miejsce na zorganizowanie pikniku czy rodzinnego wypadu w góry. Zwłaszcza że pływanie w jeziorze jest dozwolone:)

Crater Lake Lodge, właśnie tam nocuje wielu odwiedzających park turystów; budynek znajduje się w National Register of Historic Places

crater lake lodge

4. Flora i fauna

W parku Jeziora Kraterowego można zobaczyć 680 gatunków roślin, w tym 4 zagrożone wyginięciem i, w związku z tym, znajdujące się pod specjalną ochroną. Z obszarów zielonych na szczególną uwagę zasługują stare ekosystemy leśne. I choć gleby powulkaniczne, które mają małe wartości odżywcze, sprawiają, że drzewa nie są tu szczególnie wysokie, kilka gatunków osiągnęło ponad 46 metrów wysokości.

Znaczna różnorodność roślinna i geologiczna (góry, wiecznie zielone lasy, jezioro) przekłada się na różnorodność gatunkową zwierząt. Przeważają ptaki reprezentowane przez 158 gatunków. Niewątpliwą gratką są rzadkie i trudne do podejrzenia perkozy, pelikany, kormorany czy czaple, choć miłośników ptaków z całą pewnością zachwycą również sępy, kuropatwy, sokoły, sowy, jastrzębie czy orły.

Ze ssaków spotkać można zarówno małe brązowe nietoperze jak i szlachetnego łosia. Większość zwiedzających podczas wizyty w parku chciałaby oczywiście zobaczyć niedźwiedzia czy rysia, ale tak naprawdę najłatwiej natknąć się na wiewiórkę, królika czy bobra.

W parku nie brak też gadów, płazów i ryb. Przykładem jaszczurki, salamandry i pstrągi.

 

5. Popularność

W ciągu roku Park Narodowy Jeziora Kraterowego odwiedza ok. 450 tys ludzi. Chociaż otwarty jest przez cały rok, najlepiej zwiedzać go od późnej wiosny do jesieni, gdyż zimą część dróg i obszarów zostaje zamknięta.

Centrum informacji turystycznej pracuje codziennie, z wyjątkiem świąt. Bez problemu można również znaleźć restaurację, nocleg i sklep z pamiątkami.

 

6. Warto wiedzieć:

  • Osoby odwiedzające park powinny być przygotowane na każdą pogodę, niezależnie od pory roku. Śnieg pojawia się w parku w okolicach października i miejscami nie topnieje aż do lipca. Lata za to są dość przewidywalne – z ciepłymi, suchymi dniami i chłodnymi nocami.
  • Na wyspie „Okręt widmo” rośnie siedem różnych gatunków drzew a także różnorodne dzikie kwiaty i porosty.
  • William Steel przez 17 lat próbował przekonać Kongres, że stworzenia parku jest konieczne dla ochrony Jeziora kraterowego. Udało mu się. 22 maja 1902 roku.
  • Każdego roku Park Jeziora Kraterowego odwiedza średnio 482 tysiące osób.
  • Głębokość jeziora po raz pierwszy została zmierzona w 1886 roku. Użyto wówczas bardzo prostych maszyn zbudowanych z korby oraz wiązki drutów i przewodów, a wynik, jaki otrzymano, to 1 996 stóp głębokości. Nie pomylono się wówczas wiele. Pomiary, które wykonano w 2000 roku przy zastosowaniu wysokiej klasy maszyn, dały 1 943 stopy. 

 

7. Podsumowanie

Park Narodowy Jeziora Kraterowego to miejsce z bogatą historią, ciekawą przeszłością geologiczną i zapierającymi dech w piersiach widokami. Niewiarygodnie błękitne jezioro otoczone stromymi klifami i wysepki o bajecznych wręcz kształtach musiały skraść serce niejednego turysty... Ogromna różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt, w tym obecność kilku gatunków zagrożonych wygonięciem, to niewątpliwa gratka dla wszystkich miłośników przyrody. Zwolennicy aktywności fizycznej znajdą tam z kolei liczne okazje do długich wędrówek, przejażdzek rowerowych i jazdy na nartach. Ten stosunkowo niewielki park ma wszystko, czego można by chcieć od idealnego miejsca na wypoczynek.

 

8. FAQ

więcej wkrótce

O Jeziorze Kraterowym więcej przeczytaj także w artykule-ciekawostce "Gdzie znajduje się największe jezioro w USA"

Daria Urbańska

comments powered by Disqus