Turystyka w USA

Galena - więcej niż mogłoby ci się wydawać

13.08.12 08:36 | Illinois
Galena znana jest na świecie głównie jako minerał o wzorze chemicznym PbS. Jako kruszec ołowiu wydobywana jest powszechnie w różnych miejscach świata. Także w Illinois, gdzie w XIX wieku, dzięki temu surowcowi, narodziło się wyjątkowe i urocze miasto, zwane nie inaczej, lecz właśnie Galena. Tym razem o Galenie – z czego zasłynęła, dlaczego z dużego ośrodka na powrót stała się niewielkim miasteczkiem, czy ma powody, by tęsknić za dawną wielkością, gdzie szukać o niej informacji i przede wszystkim - co dziś ma do zaoferowania. Jeśli nie interesuje Cię historia, choć szczerze zachęcam do jej przejrzenia choćby ze względu na tak charakterystyczny dla byłych miast górniczych rozwój, w ramach którego surowcowe zaplecze stało się jednym z czarów Midwestu , zapraszam do drugiej części artykułu – mini przewodnika turystycznego po urokach Galeny.

mapka galena

 

Nim pod koniec XVII wieku teren późniejszej Galeny został zamieszkany przez Francuzów, zajmowały go indiańskie plemiona Sauków i Lisów (Sac and Foc). Amerykanie dotarli w te okolice na przełomie XVIII i XIX wieku i natychmiast skorzystali ze znajdujących się tam zasobów ołowiu. Teren przyszłego miasta stał się centrum „Dystryktu Wydobycia Ołowiu Górnej Mississippi”. W 1826 Galena ostatecznie ukształtowała się jako miasto (prawa miejskie zyskała jednak dopiero w 1841). Rozwijała się wraz z rozwojem wydobycia rudy ołowiu. Jej transport znacznie ułatwiły statki parowe, których całe gromady przybywały i opuszczały miasto, stając się jednym z jego symboli. W latach 50-tych XIX wieku Galena należała do najbardziej obleganych portów pomiędzy St.Paul i St.Louis. Wówczas liczba mieszkańców miasta oscylowała w granicach 15 tys., a wydobycie ołowiu szło pełną parą. Pełną parą szedł też rozwój ośrodka, w którym powstawały piękne kamienice, pałace, rezydencje, sklepy, banki i hotele. Wśród tych ostatnich także działający do dziś DeSoto Hotel, z którego balkonu przemawiali m.in. Abraham Lincoln i Stephen A. Douglas. To zresztą nie jedynie słynni Amerykanie, którzy zawitali do Galeny. Generał Wojny Secesyjnej Ulysses S. Grant, nim zapisał się w historii USA, spędził tam kilka lat życia, pracując w sklepie z artykułami skórzanymi swojego ojca. Dziewięciu, w sumie, generałów Wojny Secesyjnej, którzy odwiedzili Galenę symbolizowanych jest przez dziewięć gwiazd w herbie miasta (rysunek poniżej). Inne przedstawione na nim symbole symbolizują związek miasta z górnictem, rolnictwem i statkami parowymi.

galena herb

W XX wieku popyt na ołów zaczął spadać, a wraz z nim populacja Galeny. Niegdyś kilkunastotysięczne miasto liczy dziś ok. 3,2 tys. stałych mieszkańców. W latach 80-tych XX wieku Galena pozostawała małą rolniczą miejscowością. Wszystko zmieniło się, gdy ówczesny gospodarz miasta Frank Einsweiler zainicjował intensywną kampanię promującą Galenę jako atrakcję turystyczną. Zainteresowanie historią miasta przyciągnęło ludzi, a z kolei oni przyciągnęli kapitał – lata 90. to rozwój miasta, w którym siedziby założyło kilka sporych firm. Duża popularnością cieszy się Country Fair – coroczna impreza kulturalna, gdzie swoje dzieła wykonane przede wszystkim w drewnie prezentują lokalni artyści. Wydarzenia połączone jest z koncertami, happeningami i zbieraniem pieniędzy na cele dobroczynne.

Historia plus wysiłki obecnych mieszkańców Galeny to w rezultacie mnóstwo miejsc i rzeczy do odwiedzenia, podziwiania i korzystania. Poniżej przegląd najważniejszych z nich.

  • All About a Ghost Tour  - opowieści z dreszczykiem o niezwykłych zdarzeniach, do których doszło naprawdę. W ramach wędrówki odwiedzisz miejsca zdarzeń wielu z tych opowieści, a zaznajomiony z tematem przewodnik nie oszczędzi najdrobniejszych szczegółów. Klasyczna podróż po ciemnych i/lub tajemniczych zaułkach historii miasta. Dla fanów mrocznych opowieści. Czas trwania: 1 godzina i 25 minut, koszt: 10 $ dla dorosłych, dzieci w wieku powyżej 12 lat bezpłatnie. Gdy jesteś zdecydowany, po prostu wpadnij w piątek lub sobotę do wspomnianego już DeSoto House Hotel i zapytaj.
  • DeSoto House Hotel – najstarszy działający hotel w Galenie. O znanych osobach, które przyczyniły się do jego sławy już wspomniałem. Dziś DeSoto to prawdziwy symbol i kolebka lokalnej tożsamości. Punkt wypadowy dla pieszych wycieczek po mieście w celu odkrywania jego historii. Na miejscu historyczne filmy i mnóstwo innych związanych z Galeną pamiątek. Poniższy budynek po prostu pachnie Galeną.

de soto hotel

  • The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design - popularne muzeum  sztuki  nowoczesnej, w którym oglądać można dzieła m.in. z zakresu architektury i fotografii. Zlokalizowane na 601 S. Prospect Street. Więcej na stronie muzeum http://www.chi-athenaeum.org.
  • Ulysses S. Grant Home State Historic Site - dom prezydenta Stanów Zjednoczonych i bohatera Wojny Secesyjnej Ulyssesa S. Granta. Zlokalizowany na 500 Bouthillier Street. Słynny Amerykanin otrzymał go w prezencie od republikanów w 1865 roku, po powrocie z wojny. Swoją ostatnią w nim wizytę złożył w 1880 roku.  Oryginalne, pamiętające czasy Granta umeblowanie i mnóstwo pamiątek. Wpisany na listę miejsc historycznych na mapie stanu Illinois jest punktem przyciągającym corocznie wielu turystów. Więcej informacji na http://www.granthome.com/. Zdjęcie poniżej.

Dom Ulyssesa Granta

  • Old Market House State Historic Site - wybudowany w latach 1845-1846 budynek służył Galenie jako centrum wymiany handlowej przez blisko 70 lat – w czasach największej prosperity miasta. Przez jakiś czas także siedziba lokalnego rządu, a nawet więzienie. Dziś można tam oglądać mnóstwo pamiętek związanych z miastem. Organizuje się tam także wiele imprez kulturalnych. Więcej o tym miejscu pod adresem http://www.granthome.com/. Zdjęcie poniżej.

Old Market House

  • Alice T. Virtue Water Park - odnowiony w 2005 roku kosztem 350 tys. dolarów park rozrywkowy, którego głównym punktem jest park wodny. Poza tym boiska, ścieżki turystyczne, rowerowe, pokazy artystyczne etc. Czasami rezerwowany na różne, bardziej publiczne i bardziej prywatne okazje. Więcej pod adresem http://www.cityofgalena.org/recreation.cfm#waterpark.

park wodny galena

  • Linmar Gardens – cudowne ogrody – fontanny, niezwykłe rośliny i oryginale kompozycje przestrzenne, które zapierają dech w piersiach. Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć pod adresem http://www.linmargardens.com/photo_gallery Moje ulubione poniżej;) Na stronie także szczegóły organizacyjne. Istnieje możliwość zjedzenia lunchu w jedynej w swoim rodzaju scenerii.

ogrody

 

Galena to niewielkie miasto dumne ze swojej historii. Rzadko zdarza sie, by tak niewielka miejscowość mogła pochwalić się związkiem z tak wieloma znanymi postaciami i wydarzeniami. Bogata historia przerodziła się w ogrom rzeczy do zobaczenia. Ale dzisiejsza Galena to nie tylko historia i jej pomniki, ale także bardziej nowoczesne rozrywki. Uroki miasta doceniane są powszechnie, czego dowodem m.in. wysokie miejsce w rankingu najbardziej czarujących małych miasteczek w Illinois według TripAvisor. 

Adrian Senecki

comments powered by Disqus