Turystyka w USA

Dlaczego do Stanów?

20.06.12 03:22
Stany Zjednoczone niemal od początku swojego formalnego istnienia jawiły się jako swoista ziemia obiecana, a ludzie z całego świata wierzyli, że właśnie tam odnajdą lepszy los. Nie bez powodu Stany zostały nazwane krajem imigrantów - to właśnie oni je zbudowali.

Trochę historii

Już sama kolonizacja w połowie XVII wieku była swoistą emigracją – purytanie z Anglii szukali w „Nowym świecie”, jak sami nazywali Amerykę, lepszego jutra i bogactwa. Stopniowy napływ kolejnych narodowości różnicował zwyczaje i kulturę nowej społeczności. Jednak dopiero przełom XIX i XX wieku przyniósł prawdziwą emigrację – zmiany polityczne w Europie doprowadziły do masowych przesiedleń obywateli Europy Środkowej i Wschodniej oraz zubożałych Włochów z południowych rejonów Półwyspu Apenińskiego. II wojna światowa oraz jej skutki - utworzenie bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej przyczyniły się do znacznej ilości osób emigrujących w latach powojennych do Stanów. Gwarantowana wolność osobista oraz swobody obywatelskie w Stanach były na Starym Kontynencie niedoścignionym marzeniem wielu ludzi.

Czym dzisiaj kierujemy się wybierając Stany Zjednoczone?

Stany Zjednoczone to przede wszystkim mekka dla ludzi młodych – są dla nich uosobieniem wolności, możliwością odbycia podróży swojego życia, a nierzadko jest to również powód do pozostania na stałe i rozpoczęcie nowego życia..

Turystyka USA

Stany Zjednoczone to niezliczona ilość miejsc do zobaczenia, w których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Fascynaci historii zmierzyć się mogą z mnogością muzeów i skansenów, miłośnicy sportu znajdą tutaj wszystko - poczynając od sportów zimowych, poprzez sporty wodne aż po sporty ekstremalne. Amatorzy dobrego jedzenia będą mogli spróbować odnaleźć się w ogromie tradycyjnej kuchni amerykańskiej i kuchni z całego świata, przywiezionych przez imigrantów. Liczne festiwale, koncerty, atrakcje dla dzieci i dorosłych, bogata baza noclegowa, wysoko rozwinięta sieć komunikacji pomiędzy większymi miastami, oszałamiające bogactwo krajobrazów, od mroźnej Alaski aż po gorącą Kalifornię - wszystko to  sprawia, że co roku Stany Zjednoczone przyciągają coraz większe rzesze turystów, a lwia część z nich planuje powtórną wizytę.

Nauka w USA

Wielokulturowość i otwartość przyciągają jak magnes i na zawsze pozostają w pamięci. Coraz więcej młodych ludzi wybierających się na studia, bierze pod uwagę możliwość studiowania właśnie w Stanach – przyjazne środowisko akademickie oraz liczne programy stypendialne to dobry grunt na przyciągnięcie zdolnych ludzi z całego świata, a uniwersytety pochwalić mogą się potężnym zapleczem naukowym oraz najlepszymi wykładowcami. Studiowanie w Stanach to również możliwość uczestnictwa w wielu projektach badawczych oraz zajęciach praktycznych - program nauki w USA, już od najmłodszych lat, stawia olbrzymi nacisk na pracę samodzielną i w zespole, oraz na wykonywanie powierzonych zadań a przede wszystkim - rozwiązywanie problemów.

Dużą zaletą studiów jest tez możliwość zmiany kierunku po pierwszym roku studiów. Wynika to z braku deklaracji jednego kierunku. Technicznie, deklaracja taka powinna pojawić się po drugim roku studiów, w praktyce jednak istnieje możliwość zmiany kierunku jeszcze na trzecim roku.

Kolejnym atutem studiowania za granicą są liczne stypendia, pozwalające na prowadzenie własnych badań oraz podróże.

Polski student w USA

Ubiegających się o rozpoczęcie studiów w stanach zapewniamy, że jeśli nie udało im się zdać matury międzynarodowej, matura polska również będzie odpowiednim dokumentem. W momencie aplikacji na uczelnię wyższą należy postarać się o oficjalne tłumaczenie dokumentu wraz z przełożeniem swoich wyników na amerykańską skalę ocen. Oczywiście dodatkowo obowiązuje nas zdanie egzaminu typu SAT I lub SAT II - w jego pierwszej formie jest to test ogólny z matematyki i języka angielskiego.

Ważne jest również odpowiednio wczesne rozpoczęcie przygotowań do ubiegania się o przyjęcie na studia w Stanach. Niemniej, trud włożony w te przygotowania zwraca się wielokrotnie.

Praca w USA dla młodzieży

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy roczne lub kilkuletnie w ramach projektów takich jak  Work and Travel czy Camp America, które łączą pracę – głównie jako opiekun dla dziecka - wraz z zakwaterowaniem oraz możliwością zwiedzania. Wyjazdy te trwają najczęściej rok i koordynowane są przez przedstawiciela firmy zatrudniającej młodą osobę na miejscu. Poza opieką nad dzieckiem organizowane są wyjazdy integracyjne, które na celu mają wykonanie założonego projektu socjalnego lub ekonomicznego. Praca taka wiąże się z opieką grupy dzieci na obozach sportowych lub socjalnych, lub też z praca w ośrodkach wypoczynkowych lub urzędach administracji. Oczywiście projekty dostosowane są do wieku i wykształcenia, tak więc i młodzi po maturze, i studenci, oraz osoby przed 30 rokiem życia znajda tutaj coś dla siebie. Poza pracą, ich głównym celem jest nawiązanie nowych kontaktów między młodymi ludźmi.

Wyjazdy w celach zarobkowych do USA

 Wyjazdy w celach zarobkowych to kolejny powód dla którego tak wielu ludzi wybiera podróż do Stanów. Prężnie rozwijające się firmy, możliwość ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz współpraca z ludźmi podzielającymi swoje pasje to niezaprzeczalne atuty. Wiele europejskich firm posiadających swoje placówki w Stanach wysyła tam swoich pracowników na półroczne lub roczne staże, i daje możliwość rozwinięcia swoich umiejętności na odmiennym rynku pracy. Stany Zjednoczone to źródło nieskończonych możliwości – zwiedzanie, nauka, praca. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie.

*Na zdjęciu Sunlight Bridge - charakterystyczny most z Wyoming, część Wyoming Highway 296. Wysoko położony most pozwala na podziwianie pięknych widoków Sunlight Creek.

comments powered by Disqus