Turystyka w USA

Chimney Rock - od znaku drogowego do dziedzictwa narodowego

06.06.12 16:23 | Nebraska
Gdy w XIX wieku podróżni wędrowali Szlakiem Kalifornijskim, często upewniali się o właściwym kierunku, wypatrując w oddali skały o przedziwnym kształcie (zdjęcie powyżej). Dla nich była znakiem, że Góry Skaliste tuż tuż. Dla dzisiejszych Amerykanów ma zupełnie inne znaczenie. Tym razem przyjrzymy się „Skalnemu Kominowi”. Popularny Chimney Rock to dziś atrakcja turystyczna, chroniony cud natury i ważny element tożsamości narodowej Amerykanów i w każdej z tych ról zręcznie się broni.

Dla ludzkiej świadomości Chimney Rock odkryty został dopiero początkiem XIX wieku. Jednym z pierwszy, którzy zarejestrowali istnienie tej oryginalnej skały był w 1827 myśliwy Joshua Pilcher, zmierzający na coroczne spotkanie z kolegami po fachu, choć pierwsze o niej wspomnienia pochodzą jeszcze z poprzedniej dekady. Dość oczywista nazwa skały to efekt kilkudziesięcioletniej ewolucji. Wcześniej zwana była m.in. Chimney Tower (ang. Wieżowy Komin, Kominowa Wieża itp.), Chimney Pilar (ang. Kominowy Słup, Kominowy Filar) czy Elk’s Peak (ang. szczyt Elk). Z racji swego charakterystycznego wyglądu i roli jako punkt orientacyjny (tzw. landmark, Chimney Rock wyrasta na 1288 metrów ponad poziom morza i widziane jest z odległości wielu kilometrów) skała szybko stała się sławna. W 1956 roku została wpisana na listę Narodowych Miejsc Historycznych (National Historic Site). Niedawnym dowodem doniosłości tego naturalnego zjawiska jest uwzględnienie go na oficjalnej stanowej monecie, wybitej przez państwową mennicę w 2006 roku. Prócz Chimney Rock, Nebraskę reprezentuje na niej ciężki wagon transportowy, symbolizujący rolę stanu jako obszaru, przez który wyruszały na zachód ekspedycje eksplorujące te dzikie wówczas bezkresy, transportując swój ekwipunek w takich właśnie wagonach. To właśnie podczas takich ekspedycji Chimney Rock zaczęła zwracać uwagę podróżnych, na początku tylko ich interesując, a później wskazując im właściwą drogę.

Mimo iż Chimney Rock przeżywa swoje dni chwały jako atrakcja turystyczna, tak naprawdę nie znajduje się obecnie w zbyt dobrej kondycji. Skalny komin zagrożony jest całkowitą erozją, która prędzej czy później doprowadzi do jego zniszczenia[1]. Z uwagi na podłużny i cienki kształt, bardzo zagrażają mu także pioruny. W 1992 roku jeden z nich, uderzając w kolosa, zmniejszył go o jakieś pięć stóp[2].

 

Dziś Chimney Rock znajduje się pod jurysdykcją National Park Service – rządowej agencji zajmującej się ochroną parków narodowych i wielu innych pomników przyrody i historii (nps.gov). Na stronie NPS znaleźć można szereg interesujących informacji turystycznych związanych ze Skalnym Kominem[3]. Gdy przedzierać się będziecie Szlakiem Kalifornijskim, warto zatrzymać się, by zobaczyć jeden z symboli Nebraski, a jeśli nie macie na to czasu, bardzo możliwe, że wystarczy jedynie odszukać go wzrokiem.

Adrian Senecki

 

comments powered by Disqus