Vermont

  • Zanim Vermont stał się częścią Stanów Zjednoczonych, jego tereny były pierwotnie zamieszkane przez Indian z plemion Irokezów, Algonkinów i Abenaków
  • Do USA dołączył w 1791 roku, jako 14. stan
  • Dewiza stanu Vermont: "Wolność i jedność"
  • Miasteczko Montpelier jest najmniejszą stolicą stanu w USA
  • Montpelier jest za to największym producentem syropu klonowego w Stanach Zjednoczonych
  • Vermont należy do stanów o najsilniejszych tendencjach separatystycznych. Działa tam ruch dążący do utworzenia Drugiej Republiki Vermontu. Pierwsza istniała w latach 1777-1791, zanim stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

Artykuły

Czy American Precision Museum zdoła jeszcze powiększyć swą kolekcję?

Czy American Precision Museum zdoła jeszcze powiększyć swą kolekcję?

20.02.13 03:03 | Turystyka w USA | Vermont
Stany Zjednoczone urosły do miana potęgi w dużej mierze dzięki innowacji i dużym nakładom na technologie. Stały pęd ku coraz doskonalszym wynalazkom i american dream, który towarzyszył milionon przedsiębiorczym szukających sukcesu i uznania ludzi przyczynił się do szybkiego rozwoju Stanów Zjednoczonych na wielu płaszczyznach. USA stały się niemal synonimem nowoczesności, a ten niezwykły styl życia widoczny nie tylko w gospodarczych makrostatystkach, ale też na każdej main street*1 amerykańskich miasteczek zyskał miano american way*2. I choć różnie z tym dziś bywa, Stany wciąż plasują się w ścisłej światowej czołówce najnowocześniejszych krajów świata. Amerykańscy ustawodawcy walczą m.in. poprzez zmiany w systemie imigracyjnym o powrót do grona najbardziej innowacyjnych gospodarek. W międzyczasie warto rzucić okiem na ich dotychczasowe osiągnięcia na tym polu i odwiedzić American Precision Museum.

Ciekawostki

Wyjątkowo niewielka stolica

Wyjątkowo niewielka stolica

02.10.12 09:20 | Vermont
Są w USA stany, które pod względem liczby ludności przewyższają całkiem spore kraje, takie jak Grecja czy Szwecja. Do takich stanów z całą pewnością nie należy Vermont. Wystarczy poczytać co nieco o rozmiarach jego stolicy - Montpelier.

Informacje

Vermont - flaga
Flaga stanowa
Vermont - pieczęć
Pieczęć stanowa
Stolica Montpelier
Największe miasto Burlington
Język urzędowy Angielski
Gubernator Peter Shumlin
Liczba ludności ok. 0,62 mln (#49 w USA)
Powierzchnia ok. 24,92 tys. km2 (#45 w USA)