Alaska

  • Zanim Alaska stała się częścią Stanów Zjednoczonych, należała głównie do Rosji. Odkryta została w 1640 roku przez żeglarzy hiszpańskich. W XVIII wieku jej eksploracji podjęli się Rosjanie, w 1784 zakładając tam pierwszą kolonię na wyspie Kodiak. Rosjanie utracili Alaskę na rzecz USA 30 marca 1867, gdy car Imperium Rosyjskiego Aleksander II zdecydował się ją sprzedać państwu amerykańskiemu. Końcem XIX wieku na Alasce rozpoczęła się "gorączka złota". Niedoceniana przez cara Alaska okazała się skarbnicą wielu bogactw naturalnych, m.in. ropy naftowej, gazu ziemnego, złota, cynku czy uranu.
  • Do USA dołączyła w 1958 jako 49. stan.
  • Dewiza stanu Alaska: "Przez Północ do przyszłości"
  • Powierzchnia Alaski jest większa niż łączna powierzchnia Anglii, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Artykuły

10 propozycji na październikową podróż do Stanów

10 propozycji na październikową podróż do Stanów

26.09.12 21:52 | Wyjazd do USA | Alaska
Wielu ekspertów uznaje październik za najlepszy miesiąc na podróże, szczególnie do Stanów. Wysokie letnie temperatury już ustąpiły, ale szczególnie Kalifornia i cały rejon południowy wciąż oferują znakomite warunki dla ciepłolubnych. W centralnych i wschodnich partiach kraju liście opadają z drzew. Minęły już wakacje, większość turystycznych szlaków i atrakcji nie jest już więc tak oblegana przez dzieci i młodzież. Jednocześnie nie nastąpiło jeszcze prawdziwe otwarcie sezonu zimowego, a ceny pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Jakie lokalizacje wybrać więc na październikowy wypad do Stanów Zjednoczonych?

Ciekawostki

Alaska - jeśli szukasz odosobnienia...

Alaska - jeśli szukasz odosobnienia...

08.08.12 14:30 | Alaska
Macie czasami ochotę odpocząć od ludzi? Rozkoszować się ciszą i piękną przyrodą? Jeśli tak, nie ma dla Was wielu miejsc na świecie lepszych niż Alaska.

Informacje

Alaska - flaga
Flaga stanowa
Alaska - pieczęć
Pieczęć stanowa
Stolica Juneau
Największe miasto Anchorage
Język urzędowy brak
Gubernator Sean Parnell
Liczba ludności ok. 0,72 mln (#47 w USA)
Powierzchnia 1,71 mln km2 (#1 w USA)

Newsy