Praca w USA

Work and travel USA

05.06.12 09:38
Wielu młodych Polaków marzy o pracy w Stanach Zjednoczonych. Dobrze by było, by praca ta wiązała się z możliwością nawiązania ciekawych znajomości, a także okazją do zobaczenia różnych ciekawych miejsc, których w Stanach Zjednoczonych nie brakuje. Świetną opcją w takim przypadku wydaje się program Work and Travel USA.

Work and Travel USA to rządowy program, w głównej mierze rozwijany przez Departament Stanu. Jego głównym zadaniem jest zapoznanie studentów z zagranicy z amerykańską kulturą i stylem życia, a także prezentowanie różnych kultur mieszkańcom USA. Cele te realizowane są przez pośrednictwo w organizowaniu pracy na terenie USA studentom z całego świata, którzy, jak wskazuje nazwa programu, mają nie tylko pracować w Stanach, ale także podróżować, odkrywając ich najpiękniejsze zakątki. Jak wygląda to w praktyce i jakie warunki trzeba spełnić?

  • By wziąć udział w programie, należy mieścić się w przedziale wiekowym 18-30 lat, sprawnie posługiwać się językiem angielskim i cieszyć się statusem studenta szkoły wyższej. Nie jest wymagane doświadczenie zawodowe bądź szczególne kwalifikacje. 
  • W ramach programu pracować można w USA maksymalnie 4 miesiące, od 25 maja do 25 września. Dodatkowo przebywać można w USA przez kolejne 25-30 dni, spędzając ten czas na realizowaniu drugiej części składowej nazwy programu. Uczestnik musi sam pokryć koszty biletu lotniczego, a także życia w USA.
  •  W wielu krajach działają agencje, które pomagają w zdobyciu wszystkich wymaganych dokumentów, pośredniczą w organizowaniu miejsc pracy i w różny sposób opiekują się uczestnikami programu. Właśnie na strony tych agencji warto zajrzeć, gdy chce wykonać się pierwszy krok w celu wzięcia udziału w przedsięwzięciu. 

Konieczne dokumenty:

  • Formularz DS. 2019 – dokument wystawiany każdemu obiegającemu się o udział  programie. Podpisany przez studenta, składany jest do ambasady bądź konsulatu wraz z paszportem i wnioskiem o wydanie wizy.
  • Wiza  J-1 – wiza wystawiana najczęściej uczestnikom programów o charakterze kulturowym, udającym się do USA na szkolenia itp.
  • Social Security Number (SSN) – 9-cyfrowy numer przypisywany zarówno obywatelom USA, jak i cudzoziemcom, którzy uzyskali pozwolenie na pobyt stały lub czasowy. Na jego podstawie m.in. prowadzona jest identyfikacja przez urzędy, w tym skarbowe.

Ponadto uczestnik zarejestrować musi się w systemie SEVIS (ang. The Student and Exchange Visitor Information System). Więcej szczegółów na ten temat  na obowiązkowych szkoleniach przez rozpoczęciem programu. Warto jednak już teraz wiedzieć, że brak rejestracji w tym systemie może poskutkować usunięciem studenta z programu. Status w SEVIS jest teraz także obowiązkowo sprawdzany przez urzędników Social Security Administration, wystawiających SSN. Obecnie trwają prace nad systemem SEVIS II.

Zainteresowani powinni podjąć pierwsze kroki jak najszybciej – mimo że program startuje w maju, kandydaci poszukują dla siebie najlepszych stanowisk już jesienią. W grudniu często trudno jest o wymarzone zatrudnienie. Work and Travel USA to świetna propozycja dla wszystkich, którzy przez pobyt w USA chcą zdobyć doświadczenie w pracy za granicą, popracować nad angielskim i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Poniżej adresy tylko niektórych z wielu organizacji - ośrodków akademickich, biur podróży itp., zajmujących się programem Work and Travel USA:

tbw.pl, jobster.pl, studentadventure.pl

Adrian Senecki

comments powered by Disqus