Praca w USA

Dlaczego zagraniczni studenci amerykańskich uczelni mają problem ze znalezieniem zatrudnienia?

03.10.12 01:34
Stany Zjednoczone to kraj, który milionom studentów z całego świata kojarzy się z krainą niekończących się możliwości. Wierzą, iż właśnie tam otrzymają możliwości kształcenia dokładnie takie o jakich zawsze myśleli oraz dobrze płatną pracę, która będzie sprawiała im przyjemność i pozwalała realizować ambicje.

O wyjeździe do USA myśli wielu studentów kierunków technicznych. W końcu to właśnie ze Stanów wywodzą się takie firmy jak AMD, Apple, Cisco, Dell, IBM, Inter, czy Unisys. A szczególnie utalentowanym absolwentom gotowe są płacić sporo pieniędzy. Praktyka pokazuje jednak, iż wielu zagranicznym studentom amerykańskich uczelni ciężko jest o dobrą pracę w Stanach. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Eksperci wymieniają kilka zasadniczych powodów, które stoją za trudnościami z jakimi mierzą się wkraczający na amerykański rynek pracy zagraniczni absolwenci tamtejszych uczelni.

Słaba znajomość języka angielskiego

Mimo kształcenia się w Stanach Zjednoczonych wielu zagranicznych studentów ma kłopoty ze swobodnym komunikowaniem się w języku angielskim. Problem ten w szczególności dotyczy studentów nauk technicznych czy informatyki. Może okazać się poważną przeszkodą w trakcie rozmowy o pracę. Twój potencjalny pracodawca może dojść do niepozbawionych podstaw obaw, że twoje problemy z komunikacją mogą wpłynąć choćby na twoją współpracę z pozostałymi pracownikami. A dodatkowo cierpią na tym inne zdolności, o których mowa w kolejnym punkcie. Warto więc zawczasu pomyśleć o swoim angielskim i korzystać z każdej okazji, by doskonalić swoje zdolności w praktyce. Ćwiczenie czyni mistrza! Na portalu Mojestany.pl w kategorii Nauka w USA znajdziesz artykuły z poradami dotyczącymi nauki języka angielskiego. Jeśli planujesz naukę w USA w przyszłości, konieczne nie zlekceważ tej kluczowej umiejętności.

Kompetencje społeczne/Inteligencja społeczna

W życiu osobistym, zawodowym, gdziekolwiek się znajdujemy, umiejętność właściwej komunikacji z innymi ludźmi wpływa na osiągane przez nas sukcesy, otwiera wiele szans i prowadzi do pożytecznych na różne sposoby znajomości. Zdolność „sprzedania samego siebie” w każdej życiowej sytuacji, także podczas rozmowy o pracę, wpłynie na twój sukces w USA – kraju indywidualności, gdzie wiele wygrać można wiedząc jak i z kim rozmawiać. Wymaganą do tego pewność siebie trudno osiągnąć gdy ma się problemy z komunikacją. Dowiedziono, że problemy z komunikacją społeczną dotyczą w USA zagranicznych studentów w znacznie większym stopniu niż ich amerykańskich kolegów. Ale kompetencje społeczne to nie tylko język angielski. Jeśli czujesz, że masz z tym kłopoty, powinieneś wypróbować jeden z wielu kursów szlifujących takie umiejętności, porozmawiać z psychologiem itp.

Brak doświadczenia zawodowego

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez zagranicznych studentów amerykańskich uczelni jest brak zainteresowania zdobywaniem doświadczenia w trakcie trwania studiów. Nie zawsze jest to wina lenistwa. Studiowanie w USA jest tak drogie, że wielu chce je po prostu jak najszybciej skończyć. Unika więc jakichkolwiek aktywności, które mogłyby je wydłużyć.

Formalności

Przyczyna niezależna od studentów. Do czynienia mają z nią szczególnie starający się o zatrudnienie w niewielkich firmach, często nie posiadających żadnego doświadczenia w zatrudnianiu zagranicznych absolwentów. Dodatkowa papierkowa robota i konieczność zrozumienia zupełnie nowych formularzy doprowadzi w końcu potencjalnego pracodawcę do zadania sobie pytania: „Czy warto się tak trudzić, by go zatrudnić”. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest taka, jakiej byli studenci sobie oczekują.

 

Wiesz już czego się wystrzegać. Ale na pewno można zrobić jeszcze więcej, by zwiększyć swoje szansę na dobrą pracę w USA po studiach na amerykańskiej uczelni…

 

Poznawaj ludzi

Każdy – babcia, ciocia, wujek, przyjaciel, profesor - może stać się tą osobą, której zawdzięczać będziesz wymarzoną pracę. Dobre znajomości są nieocenione, niewielu ma je jednak  „ot tak”. Trzeba o nie zadbać. Postaraj skontaktować z rodzimymi absolwentami twojej amerykańskiej uczelni. Część z nich pozostała w USA, część wróciła do Polski. Niektórzy z nich na pewno świetnie sobie radzą. Może warto zadzwonić do nich, umówić się na kawę i poprosić o wskazówki? Czasami kończy się to na cennych poradach, a czasami poznajesz w ten sposób przyjaciela, który dodatkowo może pomóc ci w życiu zawodowym. Nie lekceważ też znajomości swoich profesorów. Często posiadają oni znakomite kontakty w interesującej cię branży.

Skorzystaj z Career Placement

Badania pokazują, że niewielki odsetek studentów aktywnie korzysta z uczelnianych centrów zatrudnienia. Mogą się one jednak okazać bardzo przydatne. Pomogą ci przygotować się na rozmowę o pracę. Wielu posiadających dyplom prestiżowej uczelni lekceważy ten etap starań o pracę. Ale kandydatów z prestiżowym dyplomem jest wielu. Musi więc istnieć sposób, by spośród nich wybrać kilka najlepszych osób. Tym sposobem jest właśnie rozmowa o pracę. Gdy zapoznasz się z poświęconą jej lekturą, zdasz sobie sprawę, że to prawdziwa sztuka.

Zdobądź doświadczenie

Wykorzystaj możliwości oferowane przez szkołę, by uzyskać wiedzę o praktykach, stażach i innych możliwościach zdobycia doświadczenia. Porozmawiaj ze swoimi nauczycielami oraz znajomymi ze szkoły. Warto także postarać się o listę firm z twojego rodzimego kraju, które działają także w Stanach Zjednoczonych i telefonicznie zapytać je o możliwość odbycia stażu. O listę taką zapytać można np. w polskim konsulacie w USA.

Odwiedź targi pracy

To forma dbania o swoją pozycję na rynku pracy, która spotyka się z mieszanymi odczuciami – jedni doceniają możliwość kontaktu z pracodawcą, inni z kolei uważają, że sprowadzają się one do zbierania niezbyt użytecznych broszurek. Wiele firm nie mając w rzeczywistości do zaoferowania zbyt wielu miejsc pracy wykorzystują targi pracy jako po prostu kolejną okazję do promocji.  Nie można jednak zakładać, że wizyta tam okaże się pomyłką. W końcu studenci już w trakcie trwania studiów powinni nabierać nawyków charakterystycznych dla prawdziwego biznesmena i potrafić wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Nigdy nie wiadomo w jakim nietypowym miejscu pojawi się szansa.

nvi

comments powered by Disqus