Praca w USA

Praca w USA? Od czego zacząć?

08.10.12 10:11
Wielu Polaków myśli o pracy w Stanach Zjednoczonych. Nie mając doświadczenia w staraniu się o pracę zagranicą, często nie wiedzą jednak jak się za to zabrać. Dla wielu z nich praca w USA jawi się jako wielka życiowa podróż. To właściwe podejście. Do każdej podróży należy się przygotować. Dobrze posiadać plan, który pozwoli uporządkować kolejne etapy przygotowań. Poniższy tekst stanowi krótkie uproszczone streszczenie, zawierające najważniejsze zadania przed którymi stoją zdecydowani na pracę w Stanach.

Pozwolenie na pracę w USA

By pracować w USA potrzebujesz wizy. Amerykański system imigracyjny przewiduje szereg takich wiz. Wybór tej właściwej to jeden z kluczy do sukcesu. Do najważniejszych pracowniczych kategorii wizowych należą:

  • Wiza H-1B – jedna z najpopularniejszych pracowniczych kategorii wizowych, dla pracowników i studentów z całego świata, zainteresowanych pracą w USA w konkretnym zawodzie. Wymaga specjalistycznej wiedzy zawodowej, najczęściej potwierdzanej dyplomem odpowiadającym amerykańskiemu Bachelor's Degree. Ważna do 6 lat. Może stanowić ścieżkę do uzyskania Karty Stałego Pobytu (Zielona Karta).
  • Wiza H-2A – dla zainteresowanych sezonową pracą w sektorze rolniczym.
  • Wiza H-2B – wiza dla pracowników sezonowych, szczególnie w sektorze turystycznym (z wyłączeniem rolnictwa).
  • Karta Stałego Pobytu Stanów Zjednoczonych (Zielona Karta) – wiza imigracyjna; dająca prawo do zamieszkania na terenie USA na stałe, odnawiana co 10 lat.
  • Wizy E3 i TN1 – podobne do wizy H-1B, ale dostępne tylko dla obywateli Australii (E3) oraz Kanady i Meksyku (TN1).
  • Wiza L-1 – dla zatrudnionych w firmach spoza Stanów Zjednoczonych, posiadających w USA oddział, do którego zostają przeniesieni.
  • Wiza J-1 – krótkoterminowa wiza dla pracujących w USA w celu podniesienia swoich kwalifikacji, w celu późniejszego wykorzystania ich do pracy poza USA.

Wizę otrzymać można w konsulacie lub ambasadzie Stanów Zjednoczonych, które zlokalizowane są poza terytorium USA. Najlepiej ubiegać się o wizę w konsulacie/ambasadzie USA zlokalizowanym we własnym kraju. Możliwe jest ubieganie się o wizę w amerykańskim konsulacie w kraju trzecim, wiąże się to jednak z pewnymi podejrzeniami (patrz artykuł o wizie biznesowej i turystycznej), a szansa na otrzymanie wizy jest mniejsza. W Polsce znajduje się Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie (polish.poland.usembassy.gov) oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie (polish.krakow.usconsulate.gov).

Bureau of Consular Affairs of the US Department of State to najlepsze źródło wiedzy w przypadku szeregu wątpliwości związanych z wizami i imigracją. Na prowadzonym przez nie serwisie travel.state.gov znajdziesz odpowiedzi na wszystkie standardowe pytania związane z kwestią wiz.

Pamiętaj, iż osoba pracująca w USA bez ważnej wizy, zgodnie z prawem, określana jest nielegalnym imigrantem (ang. illegal alien). Grozi jej deportacja oraz całkowity zakaz wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych w przyszłości.

Aplikacja o pracę

Internet to najlepsze miejsce do poszukiwania pracy w Stanach Zjednoczonych. Bez trudu odnajdziesz szereg polskich i amerykańskich serwisów poświęconych szukaniu pracy, a także zajmujących się programami edukacyjno-pracowniczymi takimi jak Work & Travel. Możesz także wybrać się do USA w celu poszukiwania pracodawcy. Wiza turystyczna w żadnym wypadku nie uprawnia do pracy w Stanach Zjednoczonych. Pamiętaj, iż w większości przypadków, by z sukcesem ubiegać się o wizę pracowniczą, należy posiadać pracodawcę, który w USCIS złoży dla ciebie odpowiednie dokumenty (sponsor).

Proces starania się o zatrudnienie w USA mógłby zostać określony sztuką. Niezbędne są odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, ale rolę ogrywa także zdolność „sprzedania” samego siebie. Zainteresowanie, nie przesadzona aktywność, wizja, perswazja – wszystko co pozwoli ci jak najlepiej wypaść podczas rozmowy o pracę ma ogromną wartość.

Stany Zjednoczone to duży kraj. Różne zwyczaje panują w różnych regionach. Nim wybierzesz się do Nowego Jorku, San Antonio czy Las Vegas, warto dowiedzieć się co nieco na temat panujących tam zwyczajów związanych z poszukiwaniem pracy. Po raz kolejny pomocą służy Internet.

Nim poważnie weźmiesz się za poszukiwanie pracy w USA, dowiedz się jak najwięcej o amerykańskiej kulturze zarządzania. To niedoceniane przez wielu zagadnienie pozwoli ci wiele zrozumieć o tym co od ciebie będzie wymagane i jak zadbać, by nie powiedzieć bądź nie zrobić za dużo lub za mało.

Nim mocniej zaangażujesz się w starania o wizę pracowniczą do USA, warto pamiętać o jednym – amerykańskie wizy nie zostały przygotowane, by zaspokajać potrzeby pracowników z całego świata. Przede wszystkim mają one za zadanie zaspokajać potrzeby amerykańskich pracodawców. Dlatego bardzo często kluczowe w staraniu się o wizę jest udowodnienie, bądź przez potencjalnego zagranicznego pracownika, bądź przez jego potencjalnego amerykańskiego pracodawcę, iż zawarcie tej konkretnej umowy o pracę będzie dla pracodawcy niezmiernie korzystne a równocześnie nie jest on w stanie znaleźć podobnego pracownika w Stanach. Wizy pracownicze należą do najtrudniejszych do dostania, czasami czekać trzeba na nie wiele lat. Niektórzy nie doczekają się ich nigdy. Na pewno warto zasięgnąć w tym przypadku rady prawnika imigracyjnego, który pomoże wybrać właściwą wizę oraz załatwić wszelkie formalności. 

nvi

comments powered by Disqus