Praca w USA

Alfabet zawodów wartych zachodu

24.08.12 09:51
Stany Zjednoczone należą do krajów cieszących się szczególną popularnością wśród młodzieży poszukującej wakacyjnej pracy zagranicą. Młody człowiek stawia takiej potencjalnej pracy szereg wymagań – powinna być co najmniej przywoicie płatna, pouczająca, nie zajmująca całego dnia i wiążąca się z różnymi dodatkowymi korzyściami i przyjemnościami. Przyjrzyjmy się więc kilku szczególnie ciekawym letnim i nie tylko aktywnościom zawodowym, które mogą choć częściowo spełniać te kryteria. Poniższe propozycje mają ze sobą niewiele wspólnego – są wśród nich zawody, które pozwalają nieźle zarobić oraz takie, z których największymi wyniesionymi wartościami są doświadczenie i satysfakcja. Może właśnie dlatego przemówią one do jak najszerszego grona osób, które znajdą wśród nich swoją inspirację.

Au Pair

Au pairing to bardzo ciekawa propozycja dla zainteresowanych spędzeniem wartościowego czasu zagranicą. Idea programu jest prosta. Nie ma lepszego sposobu na szybkie odnalezienie się w obcym środowisku niż poznanie w nim bliskich ci ludzi. Korzystając z au pair udasz się więc do obcego kraju, do miejscowej rodziny, z którą spędzisz czas, poznając zarówno ich, jak i środowisko w którym żyją. Za pomoc jaką im będziesz służył otrzymasz zakwaterowanie i wyżywienie a czasami także wynagrodzenie pieniężne. Au pair nie jest sposobem na zarobienie wielkich pieniędzy, ale może pomóc choćby w doszlifowaniu obcego języka. Umiejętność płynnego mówienia w obcym języku to poważny kapitał. Praca au pair często polega na opiekowaniu się dziećmi, dlatego znacznie częściej korzystają z tego programu kobiety, jednak ostatnimi czasy także coraz więcej panów decyduje się na skorzystanie z tej propozycji. Więcej na ten temat przeczytasz np. tutaj - aupair.pl

Bar

Bez względu na to czy przyjdzie pracować ci w zatłoczonej kawiarence, pubie czy barze, jest jedna rzecz, która łączy zatrudnienie w takich miejscach – to praca, w której liczy się umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Osoby pewne siebie i towarzyskie powinno poczuć się jak ryba w wodzie. Problemem są często długie godziny pracy i słabe zarobki, które jednak mogą znacznie wzrosnąć dzięki napiwkom. Większość barów/restauracji wymaga od zagranicznych pracowników choć minimalnego doświadczenia i przyzwoitej znajomości języka.

Doradztwo

Eksperci zajmujący się doradztwem na polu biznesu, prawa czy kwestii społecznych cieszą się na świecie coraz większym zainteresowaniem. Silny wzrost zapotrzebownia na takich pracowników odczuwany jest w szybko rozwijających się azjatyckich krajach, takich jak Chiny czy Indie. Praca jako konsultant/doradca, szczególnie dla doświadczonych profesjonalistów, dostępna jest zarówno w potężnych międzynarodowych korporacjach, jak i wszelkiego rodzaju biznesowych niszach .

Farma

Praca dla farmie to zajęcie dla tych, którzy nie boją się brudzić sobie rąk. To praca wymagająca fizycznej wytrwałości i cierpliwości. Płace są raczej małe, ale zwykle zapewnione jest zakwaterowanie, a dodatkowo na prowincji będziesz mieć znacznie mniej okazji by ową płacę roztrwonić. Nie potrzebujesz żadnych szczególnych umiejętności – po prostu wytrzymałość i determinację.

Ciekawe oferty pracy na farmach zawiera wwoof.org. Amerykańską odsłonę „WWOOF” znajdziesz pod adresem wwoofusa.org.

Jacht

Praca na jachie bez wątpienia zaprowadzi cię w zakamarki świata, o których odwiedzeniu większość może tylko pomarzyć. By sprawdzić się jako majtek bądź w jakimkolwiek innym charakterze na prawdziwym jachcie, musisz umieć pracować w zespole i pod dużą presją. Najczęstsze zajęcia to sprzątanie i konserwacja pokładowych narzędzi. Czasami praktykowane jest zrzucanie się załogi na pokrycie wydatków za jedzenie i innych najrozmaitszych. Więcej o ofertach pracy na morzu choćby na atlasservicesgroup.com.

Kuchnia

Jeśli masz kuchenne doświadczenie i kwalifikacje, możesz starać się o pracę jako szef kuchni. Ci, którym doświadczenia i kwalifikacji brakuje wciąż mogą myśleć o pracy w kuchni – przy zmywaniu, przygotowywaniu posiłków etc. Pracując w kuchni masz szansę na bliski kontakt z wieloma innymi turystami. Zarobki i godziny pracy nie należą do atrakcyjnych, ale znów możesz liczyć na dodatkowe pieniądze od klientów. Polecamy odwiedzić stronę gumtree.com, prawdopodobnie najlepszy portal z ”kuchennymi” ogłoszeniami pracy.

Nauczyciel angielskiego

Gdy jesteś lub zamierzasz być nauczycielem języka angielskiego bądź jakiegoś innego języka, powinieneś rozważyć nauczanie go zagranicą. Ogromna popularność języka angielskiego na świecie stworzyła równie imponujące zapotrzebowanie na nauczycieli. Wykwalifikowani nauczyciele są często z otwartymi ramionami witani przez liczne prywatne szkoły, które pomogą załatwić formalności wizowe, pozwolenie na pracę itp. To także dobrze płatna praca, szczególnie w krajach takich jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa. Pracę w Chinach ma za sobą choćby znany nauczyciel języka angielskiego z Youtube Mister Duncan (Duncan in China).

Większość międzynarodowych organizatorów pracy dla nauczycieli języków obcych, a także większość szkół wymaga zaliczenia kursu Teaching English as a Foreign Language (TEFL).

Ośrodek narciarski

Często mówi się, że praca instruktora jazdy na nartach to tak naprawdę nie praca, a styl życia. W dzień jeździsz na nartach, a w nocy imprezujesz. Jeśli interesuje cię taka praca, musisz liczyć się z ostrą konkurencją. Ośrodki oferują jednak zatrudnienie w różnym charakterze i zazwyczaj można wybrać coś dla siebie. By pracować jako instruktor jazdy potrzebujesz rzecz jasna międzynarodowych kwalifikacji instruktorskich i najlepiej jakieś konkretne zawodowe doświadczenie. Płace są raczej skromne, ale splendor i atrakcyjność pracy na wszystkich pozostałych frontach – do pozazdroszczenia.

Przewodnik wycieczkowy

Nie ma lepszej pracy, jeśli zależy ci na tym, by dobrze poznać odwiedzany kraj. Jako przewodnik dostajesz w pewnym sensie wynagrodzenie za zwiedzanie zagranicznego kraju, choć, oczywiście, bycie przewodnikiem wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. To właśnie ty odpowiadać będziesz za sprawny przebieg wycieczki i satysfakcję twojej grupy. W niektórych przypadkach pracodawca pokryje jedynie koszty twojego utrzymania, zakwaterowanie itp, natomiast twoje wynagrodzenie w gotówce będzie symboliczne bądź nie będzie go w cale. Nie jest to jednak reguła. Doświadczenie jakie zdobędziesz pracując jako przewodnik będzie jednak bezcenne mimo wszystko, a może ci się spodoba, i będziesz chciał zostać przewodnikiem wycieczkowym na stałe?

Istnieje szereg organizacji, takich jak cruisejobfinder.com, które rekrutują ludzi na całym świecie do pracy jako przewodnik turystyczny. Większość z nich pozwala na aplikację online.

Wolontariat

Wolontriat przeznaczony jest dla osób, których cieszy pomaganie innym i uczestniczenie w różnych ciekawych projektach dla samej satysfakcji. Satysfakacja to w rzeczywistości nie jedyna korzyść wynikająca z pracy bez wynagrodzenia. To także wspaniałe doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości oraz możliwość bardzo bliskiego zapoznania się z odwiedzanym krajem. Bycie wolonatriuszem czasem trochę kosztuje. Nie tylko czasu. Standarem jest dorzucanie się do jedzenia czy zakwaterowania, choć czasami zdarza się, że jest ono zapewnione. Ciekawe oferty dla zainteresowanych wolonatriatem proponuje portal volunteerabroad.com.

Z piórem (lub laptopem) w ręku

Pracę zagranicą powinieneś rozważyć także wtedy, gdy parasz się pisaniem. Dziennikarz to jeden z najbardziej elastycznych zawodów na świecie. Jeśli masz nosa do newsów, potrafisz napisać wciągający artykuł/historię, znasz języki obce, warto zastanowić się nad freelancingiem. Wiele zagranicznych magazynów ma spore budżety na artykuły od freelancerów. To jednak praca dla osób kontaktowych, które umieją załatwić wiele sposobami, powiedzmy, niestandardowymi. 

Adrian Senecki

comments powered by Disqus