USA - informacje

Zwycięstwo Baracka Obamy

07.11.12 09:10 | USA na co dzień
Mimo, że nie wszystkie głosy są jeszcze policzone, niemal na pewno wiadomo już, że zwycięzcą wtorkowych wyborów prezydenckich jest Barack Obama. Oznacza to dla niego kolejną kadencję w Białym Domu. W walce o reelekcję Barack Obama zdołał pokonać najgroźniejszego rywala - kandydata republikanów Mitta Romneya. Wybory do Kongresu nie zmieniły dotychczasowego stosunku sił.

Amerykanie zdecydowali się dać Barackowi Obamie (na zdjęciu z żoną Michelle) kolejne 4 lata - Demokrata wygrał z Republikaninem Mitem Romneyem po bardzo zaciętej walce. Bez zmian także w Kongresie - Izba Reprezentantów nadal będzie pod kontrolą Republikanów, a w Senacie rządzić będą Demokraci.

Przebywający w Chicago Obama przemówił do tysięcy zgromadzonych zwolenników, którzy żywo reagowali na każde jego słowo. 

- Podnieśliśmy się i wywalczyliśmy to o czym marzyliśmy. Najlepsze dopiero przed nami.[...] Podczas tej kampanii, bez względu na to czy oddaliście na mnie głos czy nie, słuchałem was i uczyłem się do was. Wszyscy pomogliście mi stać się lepszym prezydentem.

Głosowanie powszechne okazało się bardzo wyrównane. Szacuje się, że na Obamę zagłosowało ok. 50% wyborców, z kolei na Romneya 49%. Wyraźniejszą przewagę uzyskał w decydującej o wygranej liczbie głosów elektorskich - barierę wymaganych 270 głosów przekroczył dzięki wygranej w kilku swing states, w tym Ohio.

Po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów przemówił także pokonany. Mitt Romney podziękował wszystkim, którzy pozwolili mu zajść tak daleko oraz pogratulował zwycięzcy. Wezwał Amerykanów do jedności i przypomniał, że najważniejsi są przede wszystkim ludzie, nie polityka.

comments powered by Disqus