USA - informacje

Znany politolog zapewnia o wygranej Obamy

07.10.12 17:41 | USA na co dzień
Znany amerykański politolog prof. Allan Lichtman uważa, iż obecny prezydent USA Barack Obama wygra w listopadzie wybory prezydenckie po raz kolejny. Lichtman do przewidywania wyników używa opracowanej przez siebie metody "13 kluczy do Białego Domu". Od 1984 roku nie pomylił się ani razu.

Swojej wypowiedzi o szansach Baracka Obamy i jego rywala republikanina Mitta Romneya Lichtman udzielił podczas debaty zorganizowanej przez European Policy Center w Brukseli, już po środowej debacie Obamy-Romney, która zdaniem większości ekspertów zakończyła się wygraną Romneya. Litchman nie uważa, aby miało to większe znaczenie:

- Obama jest nie tylko pewnym kandydatem, ale nawet jeśli do wyborów przydarzy mu się jakiś kolejny błąd, i tak wygra  - powiedział podczas debaty.
 
Opracowana przez Litchmana metoda "13 kluczy do Białego Domu" polega na rozpatrywaniu 13 prostych tez stanowiących argumenty, iż faworytem wyborów jest obecnie urzędujący prezydent i jego partia. Tak długo jak większość z tych tez się sprawdza, tak długo zwycięstwo należeć będzie do obecnego prezydenta. Według Litchmana w przypadku rywalizacji Obama-Romney aż 10 z 13 tez przemawia na korzyść Obamy - tylko 3 można obalić. Na korzyść Obamy przemawia niezwykle istotna teza "Gospodarka nie jest w recesji podczas kampanii wyborczej". Nie może zostać obalona, gdyż amerykańska gospodarka po recesji sprzed kilka lat powoli odrabia straty. Kwestie gospodarcze grają według eskpertów szczególnie istotną w rywalizacji Obamy z Romneyem.
comments powered by Disqus