USA - informacje

Złe wieści z amerykańskiego rynku pracy

05.04.13 20:43 | Praca w USA
Marzec okazał się dużym rozczarowaniem dla rynku pracy - w ubiegłym miesiącu amerykańscy pracodawcy utworzyli ledwie 88 tys. nowych miejsc pracy - to ponad dwa razy mniej niż jeszcze jakiś czas temu przewidywali ekonomiści. Dane te potwierdzają obawy, że najbliższych kilkanaście miesięcy będzie okresem kolejnego spowolnienia gospodarczego.

W marcu amerykańskie firmy utworzyły tylko 88 tys. nowych miejsc pracy - ponad 2 razy mniej niż przewidywano i najmniej od czerwca ubiegłego roku - poinformował dziś Departament Pracy USA. Dla porówniania, w lutym zatrudnienie znalazło 268 tys. osób. 

Mimo tak słabego wyniku, bezrobocie spadło w porównaniu do lutego z 7,7% do 7,6% - głównie z powodu 496 tys. Amerykanów, którzy albo zakończyli aktywność zawodową, albo po prostu przestali szukać pracy. W rezultacie odsetek amerykańskiego społeczeństwie stanowiącego siłę roboczą spadł z 65,5% do 65,3% - to najmniej od 1979 roku. Pracy wciąż poszukuje ok. 11,7 mln osób.

Na wieści z rynku pracy szybko zareagowała giełda. Kurs EUR/USA wzrósł do poziomu ponad 1,30 dolara. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy straciły ponad 1%. Wskaźnik Dow Jones obniżył się o ponad 100 punktów.

Pewne spowolnienie było spodziewane w związku z wejściem w życie wraz z początkiem marca tzw. klifu fiskalnego. Eksperci mają jednak nadzieję, że słabe marcowe wyniki nie są początkiem długotrwałego kryzysu.

comments powered by Disqus