USA - informacje

Zewnętrzne kamery w samolotach?

06.09.12 07:59 | Wyjazd do USA
Dzięki wydanej w środę przez Krajową Komisję Bezpieczeństwa Transportu rekomendacji, już niedługo amerykańskie samoloty zostaną wyposażone w zewnętrzne kamery. Ich brak doprowadził w ostatnich latach do szeregu kolizji podczas kołowania maszyn.

30 maja bieżącego roku na lotnisku O'Hare w Chicago duży samolot transportowy Boeing 747 linii EVA Air zaczepił przy kołowaniu o ster Embraera 135 należącego do linii American Eagle. Do podobnych zdarzeń doszło ostatnio na lotnisku w Bostonie i na Kennedy International Airport w Nowym Jorku. W każdym przypadku większy samolot uszkodził przy kołowaniu mniejszą maszynę. Od 1993 odnotowanych zostało 12 tego rodzaju kolizji.

Krajowa Komisja Bezpieczeństwa Transportu (ang. National Transportation Safety Board - NTSB) skierowała do FAA (Federal Aviation Administration) zalecenie o konieczności wyposażenia w kamery wszystkich nowych samolotów a także zamontowania kamer w samolotach starszych.

Eksperci NTSB są zgodni, że zewnętrzne kamery pozwolą pilotom lepiej ocenić odległość od stojących w pobliżu maszyn, ułatwiając im manewr kołowania.

Kolizje podczas kołowania nie doprowadziły do tej pory do śmierci czy też poważnych zakłóceń ruchu lotniczego. Mogą być jednak niebezpieczne, a to ze względu na zamontowane pod skrzydłami zbiorniki paliwa i zdaniem NTSB nie mogą być lekcewżone. FAA jak dotąd nie odniosła się do zaleceń komisji

comments powered by Disqus