USA - informacje

Zdecydowane kroki Milford przeciw nielegalnym imigrantom

21.08.12 12:53 | Wizy do USA | Massachusetts
Liczące 28 tys. mieszkańców miasteczko Milford w stanie Massachusetts zdecydowało włączyć się do programu urzędu imigracyjnego mającego na celu weryfikację statusu wszystkich zatrudnionych w mieście.

Na znaczne pogłębienie się niechęci wobec nielegalnych imigrantów w Milford wpłynęło zdarzenie z sierpnia ubiegłego roku. Nielegalnie przebywający w USA obywatel Ekwadoru Nicolas Guaman doprowadził wówczas do śmierci 23-letniego motocyklisty Matthew Denise'a. Guaman najpierw potrącił Denise'a, następnie wlókł go za swoim samochodem prawie kilometr. Późniejsze dochodzenie wykazało, iż mężczyzna żył, ciągnięty przez samochód Ekwadorczyka i najprawdopodobniej przeżyłby potrącenie, gdyby natychmiast otrzymał pomoc.

Guaman był pijany w trakcie zdarzenia, za jazdę pod wpływem alkoholu a także szereg drobnych przestępstw zatrzymywany był już wcześniej. Przeciągający się proces Guamana stał się jednym z tematów przewodnich w Milford, którego mieszkańcy zaczęli się domagać, by władze zrobiły z nielegalnymi imigrantami porządek.

Ostatecznie Milford zdecydowało się przystąpić do porgramu E-Verify - internetowego systemu, pozwalającego pracodawcom sprawdzić kwalifikacje i uprawnienia zatrudnianych pracowników zagranicznych. Obecnie z systemu korzysta ok. 380 tys. przedsiębiorców w USA, a z każdym tygodniem przybywa ich coraz więcej. Niewykluczone, że wkrótce system stanie się obowiązkowy.

comments powered by Disqus