USA - informacje

Zdecydowana przewaga Obamy wśród Hiszpanów

Zdecydowana przewaga Obamy wśród Hiszpanów

02.08.12 16:14 | Wizy do USA
Przeprowadzony w ubiegłą środę przez NBC-Wall Street Journal-Telemundo sondaż wykazał ogromną przewagę Baracka Obamy wśród hiszpańskiej mniejszości nad republikańskim konkurentem w wyborach prezydenckich Mittem Romneyem.

Zgodnie z sondażem, Obama popierany jest przez 67 proc. zarejestrowanych hiszpańskich wyborców, Romney przez ledwie 23 proc. Oznacza to minimalny wzrost przewagi Obamy wobec czerwcowego sondażu, który wskazał poparcie dla obecnie urzędującego prezydenta na poziomie 66 proc., a Romneya na 26.

Wzrost przewagi Obamy to przede wszystkim efekt zmian w prawie imigracyjnym zainicjowanych przez administrację Obamy, które pozwalą na uniknięcie deportacji dzieciom nielegalnych imigrantów. Przewaga Obamy wśród Hiszpanów wzrosła dzięki temu do poziomu porównywalnego do tego z poprzednich wyborów prezydenckich, kiedy Obamę poparło 67 proc. z nich, wobec 31 proc. Johna McCaina.

Republikanie nie liczą na pokonanie Obamy wśród hiszpańskiej mniejszości, mają jednak nadzieję, że uda się chociaż zmniejszyć przewagę Obamy, szczególnie w takich stanach jak Nevada, Nowy Meksyk, Floryda czy Kolorado, gdzie głosy Hiszpanów mogą okazać się decydujące.

comments powered by Disqus