USA - informacje

Zaskakujący spadek bezrobocia

Zaskakujący spadek bezrobocia

06.10.12 23:15 | Praca w USA
Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła we wrześniu z powyżej 8% do 7,8% - to najniższy poziom bezrobocia od ponad 3 lat. Eksperci przyznają, iż tak dobre wieści z rynku pracy zaskoczyły ich.

We wrześniu pracodawcy utworzyli 114 tys. nowych miejsc pracy, z czego najwięcej, ok. 44 tys., w służbie zdrowia. Z kolei sondaż  przeprowadzony wśród pracowników wykazał, iż w porównaniu z poprzednim miesiącem, we wrześniu 873 tys. więcej Amerykanów miało pracę.

Alan Kruger, szef zespołu doradców gospodarczych prezydenta Baracka Obama, z dużym zadowoleniem przyjął raporty o sytuacji na rynku pracy, komentując, iż potwierdzają one stopniowe stawanie na nogi amerykańskiej gospodarki. Takim entuzjastą nie jest z kolei republikański kandydant w listopadowych wyborach prezydenckich Mitt Romney, według którego stopa bezrobocia na poziomie 7,8% nie jest czymś, z czego należy się cieszyć.

Spore kontrowersje wywołał były prezes General Electric Jack Welch, popierający Romneya. W komentarzu na portalu społecznościowym Twitter oświadczył, iż uważa najnowsze dane o bezrobociu za zmanipulowane. Mówiąc o "facetach z Chicago", którzy "nie umieją debatować, to zmieniają cyferki", miał na myśli zlokalizowany w Chicago sztab Baracka Obamy. Przedstawiciele Obamy oraz sekretarz Departamentu Pracy Hilda Solis określili insynuacje Welcha "niedorzecznymi".

comments powered by Disqus