USA - informacje

Wirginia Zachodnia świętuje 150-lecie istnienia

Muzeum Stanu Wirginia Zachodnia (ang. The West Virginia State Museum) przygotowuje się do obchodów 150. rocznicy istnienia stanu. Z tej właśnie okazji powstała wystawa "West Virginia 150".

Celem wystawy "West Virginia 150", która oficjalnie zadebiutuje 31 stycznia w Centrum Kultury w Charleston, jest ukazanie 150 ludzi, miejsc i wydarzeń, które w największy stopniu wpłynęły na kształtowanie się historii stanu w ciagu jego 150 lat istnienia.

Dyrektor muzeum Charles Morris przyznał, że historia Wirginii Zachodniej jest tak bogata, że zadanie "zmieszczenia jej" w 150 częściach okazało się niezmiernie trudne.
 
Z wystawy dowiedzieć się będzie można wiele m.in. o niezwykle ważnych dla Zachodniej Wirginii przemyśle stalowym i węglowym, jak i o słynnych mieszkańcach. Wśród nich słynna pisarka Pearl S. Buck, pomysłodawca popularnego lokalnego przysmaku pepperoni roll Giuseppe Argiro czy były sekretarz stanu USA Cyrus Vance.
 
Wirginia Zachodnia to niewielki stan we wschodniej części USA ze stolicą w Charleston. Znajduje się na 41. pod względem wielkości i 38. pod względem liczby ludności miejscu wśród amerykańskich stanów. Częścią USA stał się w 1863 roku, jako 35. kolejny stan. Jego powstanie związane jest z rozstrzygnięciami Wojny Secesyjnej lat 1861-1865. 
comments powered by Disqus