USA - informacje

Wystawa z okazji 100-lecia lotnictwa na Alasce

16.02.13 20:53 | Turystyka w USA | Alaska
Anchorage Museum otwiera dziś potężną wystawę z okazji 100-lecia lotnictwa w stanie Alaska. Właśnie 100 lat temu po raz pierwszy samolot wzbił się w niebo nad Alaską. Wystawa pozwala zrozumieć, jak wielki miało to wpływ na rozwój największego i drugiego najmłodszego amerykańskiego stanu.

Początki lotnictwa w Alasce sięgają roku 1913, gdy grupa przedsiębiorczych ludzi wysłała dwupłatowca z Seattle do Alaski drogą morską. Niedługo potem sprzedawali bilety na pokaz lotniczych sztuczek w wykonaniu dwójki pilotów, którzy stanęli za sterami tego samolotu. Pokazy takie nazywane były barnstorming i stały się w latach 20-tych ubiegłego wieku pierwszą popularną formą lotnictwa cywilnego.

- W początkach swojej historii Alaska była bardzo trudno dostępnym, odległym miejscem z bardzo niewielką ilością dróg i nielicznymi szlakami dla psich zaprzęgów. Dzięki samolotom wszystko się zmieniło. Listy mogły być dostarczane w ciągu kilku godzin, zamiast kilku tygodni. Odległe wioski i miasteczka stały się częścią szerszej społeczności - mówi historyk lotnictwa Ted Spencer.
 
Wystawa nosi nazwę "Arctic flight: A Century of Alaska Aviation" i oferuje zdjęcia i najrozmaitsze przedmioty związane z alaskańskim lotnictwem, w tym np. wykonane przez samych pilotów narty wykorzystywane do lądowanie na zamarzniętych jeziorach oraz, rzecz jasna, samoloty. W tym legendarny Stearman C2B, na którym latało wielu z pionierów alaskańskiego lotnictwa, nazywanych bush pilots, odpowiedzialnych za komunikację z odległymi obszarami tego potężnego lądu.
 
Więcej o wystawie, która dostępna będzie do 11 sierpnia br. na oficjalnej stronie Anchorage Museum anchoragemuseum.org.
comments powered by Disqus