USA - informacje

Wybory w USA pomogą w zniesieniu wiz dla Polski?

26.09.12 17:36 | Wizy do USA
W trakcie poniedziałkowej powitalnej kolacji dla członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ polski prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Ta rozmowa była okazją do przypomnienia przez prezydenta USA zobowiązania w sprawie ruchu bezwizowego dla Polaków, co oczywiście przyjąłem z radością, jako zapowiedź tego, że wybory w Stanach Zjednoczonych nie kończą tego procesu, tylko być może otwierają drogę do pełnego sukcesu - powiedział prezydent Komorowski.

Jak przyznał polski prezydent, rozmowa z Barackiem Obamą była tym razem krótka, gdyż “to nie jest wizyta w Stanach Zjednoczonych, ale w ONZ”.

Zapytany, co dokładnie powiedział mu amerykański prezydent, który w listopadzie zmierzy się z republikańskim kandydatem Mittem Romneyem w rywalizacji o prezydenturę w ciągu najbliższych 4 lat, prezydent Komorowski odpowiedział, iż Obama po raz kolejny jasno dał znać, iż wie o takim zobowiązaniu i jest ono "do załatwienia". Prezydent Komorowski zaoferował współpracę w jego staraniach w tym zakresie.

Popularny termin "zniesienie wiz dla Polski" oznaczać będzie w praktyce włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Pozwala on obywatelom państw, które w nim uczestniczą na podróżowanie do USA w celach turystycznych bądź służbowych na maksymalnie 90 dni bez konieczności uzyskiwania wizy. Obowiązująca ustawa przewiduje, iż aby kraj mógł w nim uczestniczyć, liczba odrzuconych wniosków wizowych jego obywateli nie może przekraczać 3%. By Polska mogła dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego, konieczne jest zmienienie kryteriów włączania krajów do programu.

comments powered by Disqus