USA - informacje

Wizy H-1B wyczerpią się już po tygodniu?

12.03.13 20:08 | Wizy do USA
Amerykańscy prawnicy imigracyjni ostrzegają, że pula wiz pracowniczych H-1B na rok podatkowy 2014 może wyczerpać się już po tygodniu od dnia rozpoczęcia przyjmowania aplikacji.

Każdy pracodawca, który chciałby zatrudnić pracownika z zagranicy na wizie H-1B musi wysłać za niego odpowiednie dokumenty (aplikację) do amerykańskiego urzędu imigracyjnego (USCIS).

W roku podatkowym 2014, który rozpoczyna się w październiku 2013, aplikacje o wizy H-1B będą przyjmowane od początku kwietnia 2013 roku.

Każdego roku udostępniana jest pula 65 tys. wiz H-1B (plus dodatkowe 20 tys. wyłącznie dla zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni) i każdego roku coraz szybciej jest ona wyczerpywana. Liczba chętnych znacznie przekracza liczbę wiz. W roku ubiegłym wiz zabrakło już w czerwcu, 2 i pół miesiąca po rozpoczęciu akceptowania aplikacji. W roku bieżącym, zdaniem niektórych prawników imigracyjnych, może ich zabraknąć już po pierwszym tygodniu. Zaleca się, by pracodawcy mieli jeszcze przed 1 kwietnia wszystkie dokumenty gotowe do wysłania. 

Wiza H-1B należy do najpopularniejszych kategorii wizowych. Jest to wiza tymczasowa przeznaczona dla różnego rodzaju specjalistów, posiadających wyższe wykształcenie bądź wiele lat doświadczenia w danym zawodzie. Jest szczególnie popularna wśród informatyków, inżynierów i innych pracowników sektora technicznego, na których panuje największe zapotrzebowanie. Wiza H-1B wydawana jest na 3 lata, lecz może być przedłużona o kolejne 3

Obecnie trwają prace and ustawą reformującą amerykański system imigracyjny. Jednym z popularnych postulatów, wspieranych przez amerykańskie firmy, jest zwiększenie rocznej puli wiz H-1B. Bardzo prawdopodobne, że takie zmiany staną się częścia tegorocznej reformy.

comments powered by Disqus