USA - informacje

Brak porozumienia w sprawie wiz pracowniczych

Brak porozumienia w sprawie wiz pracowniczych

21.09.12 17:47 | Wizy do USA
Republikanie i Demokraci wydają się niezdolni do porozumienia, które umożliwiłoby przegłosowanie ustawy zapewniającej większą ilość wiz pracowniczych dla zagranicznych studentów amerykańskich uczelni.

Obecnie w Kongresie znajdują się dwa projekty ustawy, które pozwolą na zwiększenie liczby wiz pracowniczych dostępnych dla absolwentów amerykańskich uczelni - jeden przygotowany przez Republikanów, drugi przez Demokratów. Jako wzajemnie wykluczające się, praktycznie uniemożliwiają wprowadzenie jakichkolwiek zmian. 

Na początku tego roku Partia Republikańska przedstawiła STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) Jobs Act 2012. W dokumencie tym Republikanie proponują przeniesienie części z 55 tys. wiz przeznaczonych na Loterię Wizową do puli zarezerwowanej dla zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni kształcących się na polu nauk technicznych i matematyki. 

- Moglibyśmy przyczynić się w ten sposób do szybszego powstania nowych miejsc pracy. Amerykańskim pracodawcom będzie łatwiej zatrudniać najbardziej wykwalifkowanych zagranicznych absolwentów amerykańskich uczelni. Każdy z tych absolwentów mógłby być potencjalnym autorem technicznej innowacji, która mogłaby przyczynić się do powstanie zupełnie nowego sektora - powiedział republikański członek Izby Reprezentantów Lamar Smith.

Demokraci nie zgadzają się jednak na zmniejszenie ilości wiz w programie Loterii wizowej. Program ten został zainaugurowany w 1990 roku w celu zachęcenia do imigracji do USA obywateli krajów o niskim poziomie imigracji do Stanów celem zwiększenie różnorodności napływających imigrantów. Demokraci zaproponowali własną ustawę - Attracting the Brightest and the Best Act. Zawiera on surowsze wymagania wobec zagranicznych absolwentów, oferuje 2-letnią wizę w przypadku ich spełnienia, nie przewiduje cięć programu Loterii wizowej. 

Ustawa STEM będzie poddana głosowaniu w Izbie Reprezentantów we wtorek, ale mało kto spodziewa się, że zostanie ona przyjęta, jako że potrzebne są 2/3 głosów, a projekt popierają właściwie tylko Republikanie. Komentatorzy polityczni zauważają, iż ostatnimi czasami członkowie izby niższej znacznie rzadziej są w stanie osiągnąć kompromis. W rezultacie coraz mniej ustaw wchodzi w życie. 

Lobby przemysłowe i organizacje technologiczne niemal jednogłośnie popierają ustawę proponową przez Republikanów - STEM, która ich zdaniem jest kluczem do tworzenia miejsc pracy i innowacji.

comments powered by Disqus