USA - informacje

Wilki coraz rzadsze w pobliżu McKinley

29.11.13 13:55 | Turystyka w USA | Alaska
Odwiedzający Park Narodowy Denali na Alasce coraz rzadziej mają okazję podziwiać tamtejsze wilki. Władze parku i obrońcy dzikiej przyrody winią za tę sytuację władze stanu, które w ostatnich latach rozszerzyły możliwość zastawiania sideł na te zwierzęta na części terenu parku.
Denali to indiańska nazwa największego szczytu Ameryki Północnej, szerzej znanego jako Mount McKinley. Szczyt ten, mierzący 6194 m.n.p.m., jest centralnym obszarem alaskańskiego Parku Narodowego Denali, którego całkowita powierzchnia to 24585,1 km2. Park znany jest m.in. jako jedno z najlepszych na świecie miejsce do obserwowania wilków.
 
Prowadzący na terenie parku badania flory i fauny zadali pytania turystom z 80 losowo wybranych busów, którymi objeżdzali oni park wzdłuż jego jedynej drogi - Denali Park Road. Szare wilki, z których znany jest alaskański park, widzieli odwiedzający z ledwie trzech busów - ok 4% wycieczek.
 
Wyniki tego badania to kontynuacja trendu z ostatnich kilku lat. Jeszcze w 2010 wilki dostrzegało 44% wszystkich turystów, w 2011 21%, a w 2013 już tylko 12% - poinformowała w czwartek Anchorage Daily News. Korespondują one z doświadczeniami samych naukowców, którzy ostatniej wiosny widzieli wilki 55 razy - najmniej od 1986 roku, kiedy rozpoczęto przeprowadzać tego typu badania. Za obecną sytuację winią oni władze stanowe, które kilka lat temu, w ramach polityki kontrolowania liczby drapieżników, zezwoliły na zakładanie pułapek na wilki we wschodniej części Parku Narodowego Denali. 
 
W ostatnia środę kilkanaście grup obrońców zwierząt oraz liczne sympatyzujące z nimi organizacje zwróciły się do gubernatora Alaski Seana Parnella, proponując rozszerzenie stref ochronnych dla wilków oraz tymczasowe zawieszenie polowań na nie. 
 
Park Narodowy Denali pozostaje jednym z najpopularniejszych zakątków Alaski. Mimo sporej odległości dzielącej go większości od dużych miast, odwiedza go rocznie kilkaset tysięcy turystów. Ok. 200 tys. z nich podróżuje co rok autobusami na trasie Denali Park Road.
 
Zobacz stan Alaska na mapie stanów USA.
comments powered by Disqus