USA - informacje

Więzienie imigracyjne na przedmieściach Chicago?

Więzienie imigracyjne na przedmieściach Chicago?

12.11.12 13:38 | Wizy do USA | Illinois
Władze miasteczka Joliet na przedmieściach Chicago rozważają budowę wiezienia dla oczekujących na deportację nielegalnych imigrantów. W tej sprawie zdążyły się już spotkać z przedstawicielami Urzędu ds. Imigracji i Ceł (ICE). Budowie placówki sprzeciwiają się organizacje proimigranckie.

Dla władz Joliet budowa placówki to przede wszystkim rozwój gospodarczy. Przy jej budowie zatrudnionych zostałoby kilkaset osób. Kolejne kilkaset znalazłoby zatrudnienie już po zakończeniu budowy. Co do tego we władzach miejscowości panuje zgoda. Jednocześnie rozważane są także argumenty przeciw. 

Przedstawiciele organizacji wspierających imigrantów obawiają się, że planowane powierzenie placówki prywatnej firmie oznaczać będzie fatalne warunki przetrzymywania więźniów obliczone na maksymalne ograniczenie kosztów.

Mieszkańcy Joliet wydają się w większości popierać plany władz miasta. Nie straszna im nawet sława prison-city. Przekonują, że Joliet już od lat znane było głównie ze zlikwidowanego w 2002 Joliet Correctional Center. Dla nich nowe więzienie to przede wszystkim szansa na więcej miejsc pracy.

Joliet położone jest niespełna 50 mil na południowy-zachód od Chicago. Do planowanej tam placówki dla oczekujących na deportacje trafiłoby natychmiast kilkaset osób, które przetrzymywane są obecnie w regularnych zakładach karnych. Mimo że placówką zarządzałaby firma prywatna, jej działania nadzorowałaby jednak władze federalne.

Menedżer miasteczka Tom Thanas, osobiście zwolennik projektu, przekonuje, że budowa placówki jest na razie we wstępnej fazie planowania. Ma jednak nadzieję, że ruszy mimo sprzeciwu i nacisków organizacji proimigranckich. 

comments powered by Disqus