USA - informacje

Wielkie upały pozbawiły elektryczności miliony ludzi

Wielkie upały pozbawiły elektryczności miliony ludzi

03.07.12 20:23 | USA na co dzień
Gwałtowne burze i potężne upały na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych pozbawiły elektryczności miliony ludzi. Na przestrzeni 11 stanów, od Indiany po Delware i Waszyngton, bez prądu radzić sobie musi ok. 1,37 mln gospodarstw domowych. Zaraz po burzach, w ostatni piątek i sobotę, sytuacja była jeszcze poważniejsza - bez prądu pozostawało ok. 4 mln gospodarstw domowych.

Najwięcej z ponad miliona gospodarstw wciąż zmagających się z problemem znajduje się w Wirginii Zachodniej (ok. 351 tys.), Ohio (309 tys.), Wirginii (279 tys.) i stołecznym Waszyngtonie (ok. 116 tys.). Władze stanowe poinformowały, że niektórzy mogą nie odzyskać prądu nawet do końca tygodnia.

Na dziś i jutro zapowiedziana została kolejna potężna fala upałów w takich stanach jak Illinois, Indiana, Missouri, Kentucky czy Ohio. Mogą one przekroczyć nawet 100 stopni w skali Fehrenheita (ok. 37-38 stopni Celcjusza). Zagrożone upałami są ponadto Nebraska, Dakota Południowa, Wisconsin, Iowa czy Minnesota.

W stanach dotkniętych upłami prawdziwe oblężenie przeżywają budynki takie jak biblioteki, centra handlowe czy baseny, niepozbawione prądu, przede wszystkim by naładować laptopy i telefony komórkowe.

W obliczu ponad 40 tys. ludzi bez prądu w Waszyngtonie zarządzono otwarcie specjalnych ośrodków dystrybucji żywności. Otwierane są także centra chłodzenia, lecz stany cierpnią na niedostatek lodu.

comments powered by Disqus