USA - informacje

Większość nowych miejsc pracy dla imigrantów

03.11.12 19:07 | Wizy do USA
Dwie trzecie nowych miejsc pracy powstałych w Stanach podczas prezydentury Baracka Obamy trafiło w ręce imigrantów - to zdecydowanie więcej niż podczas rządów poprzedniego prezydenta Georga W. Busha. Zdaniem autorów raportu Center for Immigration Studies Steve'a Camarota dane te nie powinny być ignorowane w kampanii prezydenckiej.

Analiza przeprowadzona przez CIS dowodzi, że od kiedy Obama został prezydentem, ze wzrostu zatrudnienia korzystali w przeważającej mierze imigranci. W 2012 roku pracę miało ok. 2 miliony więcej imigrantów niż w roku 2009, a tylko niecały milion więcej Amerykanów. Imigranci otrzymali więc ok. 67% nowych miejsc pracy. Dla porównania, w czasach rządów poprzedniego prezydenta Georga Busha w ręce imigrantów trafiało 44 proc. nowych miejsc pracy.

Według raportu Center for Immigration Studies w Stanach Zjednoczonych nie brakuje bezrobotnych i nie ma ekonomicznych podstaw do przyjmowania corocznie miliona legalnych imigrantów. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na wysokim poziomie ok. 8%. Konkluzja raportu CIS zawiera sprzeczne w porównaniu z opinią ekonomisty Charlesa Kenny'ego wnioski.

Autorzy raportu przyznają, że część nowych miejsc pracy przypadła imigrantom jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Obamy, lecz ten ostatni przyczynił się do wzrostu konkurencyjności imigrantów, m.in. oferując im 2-letnie pozwolenia na pracę w ramach programu "odroczonej deportacji".

Zdaniem autorów imigranci wcale nie przejmują miejsc pracy w sektorach, w których brakuje wykwalifikowanej siły roboczej - przeciwnie, trafiają do nich miejsca pracy w sektorach, w których wśród amerykańskich obywateli panuje duże bezrobocie, takich jak turystyka, budownictwo czy rolnictwo.

comments powered by Disqus