USA - informacje

Więcej imigrantów stara się o obywatelstwo

11.10.12 06:20 | Wizy do USA | Georgia
Jakiś czas temu Georgia dołączyła do stanów, w których obowiązuje kontrowersyjne imigracyjne prawo, pozwalające funkcjonariuszowi policji sprawdzać status imigracyjny napotkanej osoby podczas wykonywania innych rutynowych czynności, gdy zajdzie podejrzenie, iż jest ona nielegalnym imigrantem (ang. show-me-your-papers). Co zaskoczyło ekspertów, odpowiedzią na wprowadzenie prawa jest...coraz większa liczba imigrantów ubiegających się o obywatelstwo.

Pomiędzy 2010 a 2011 rokiem proces naturalizacji, drogę od zielonej karty do obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, przeszło ok. 43 tys. - wzrost o 13%. Taki wynik dał Georgii miejsce w pierwszej piątce wśród stanów, obok Alabamy, Południowej Karoliny i Utah, które także wprowadziły podobne kontrowersyjne regulacje przeciwko nielegalnej imigracji.

- Strach przed pytaniami dotyczącymi ich statusu prawnego sprawia że coraz więcej imigrantów, którzy mają prawo do obywatelstwa robi wszystko, by je dostać - powiedział Jerry Gonzalez, dyrektor wykonawczy Georgia Association of Latino Elected Officials.

- Ludzie czują się bardziej bezpieczni, gdy staną się posiadaczami obywatelstwa, to naturalna skłonność do poszukiwania ochrony - dodał.

W sierpniu br. imigracyjne prawo z Georgii, które rozpatrywane było przez stanową legislaturę jeszcze na przełomie 2010 i 2011 roku, wreszcie zostało zatwierdzone przez sąd apelacyjny a jego egzekwowanie nie jest już zakłócane.

comments powered by Disqus