USA - informacje

Weekly Address 01.XII: Obama prosi Amerykanów o pomoc

01.12.12 12:44 | USA na co dzień
W swojej cotygodniowej przemowie, prezydent Barack Obama zwrócił się do Amerykanów z prośbą o pomoc w staraniach o przegłosowanie ustawy, która uchroni większość rodaków przed podwyżką podatków. Obama przemawiał z przygotowującej się pełną parą na świąteczne zakupy fabryki zabawek w Pensylwanii.

Wraz z końcem br. w życie wejdą warunki ustanowionego w 2011 roku Budget Control Act. Oznacza to m.in. koniec ulg podatkowych dla pracowników i przedsiębiorstw, w wyniku czego podatki dochodowe dla przedstawicieli średniej klasy wrosną średnio o ok. 2,2 tys. dolarów rocznie dla 4-osobowej rodziny. Równocześnie wraz z końcem roku w życie wejdą daleko idące obniżki wydatków. W rezultacie tych zmian możliwe będzie znaczne zmniejszenie deficytu, ale kosztem dużego spadku wzrostu gospodarczego, grożącego recesją oraz wyższych podatków dla średnio-zamożnych Amerykanów.

Prezydent Barack Obama i Demokraci nie chcą pójść tą drogą, dlatego zamierzają przegłosować ustawę, która obniży podatki dla dochodów do 250 tys. dolarów rocznie. Oznaczać to będzie, że w przypadku 98% Amerykanów, którzy nie zarabiają więcej, całe ich dochody objęte będą ulgą. Obniżone podatki dotyczyć będą także pierwszych 250 tys. dolarów przychodów najbogatszych Amerykanów. Ustawa ta zniweluje skutki Budget Control Act dla średnio-zamożnych Amerykanów. Równocześnie jednak nie będzie możliwe takie samo obniżenie deficytu jak w przypadku powiększonych podatków.

- Kongres może to zrobić już teraz. Może dać rodzinie takiej jak twoja poczucie bezpieczeństwa w nowym roku. Może dać przedsiębiorstwom takim jak to poczucie pewności co do tego co czeka je w przyszłości. A gdy już zajmiemy się tą kwestią, będziemy mieć więcej czasu, by zmniejszyć deficyt w zrównoważony sposób - powiedział Obama podczas dzisiejszego Weekly Address.

Obama apeluje do Amerykanów o pomoc w przekonaniu republikańskich Kongresmenów do poparcia ustawy Demokratów. Obama jest przekonany, iż Republikanie także popierają niższe podatki dla klasy średniej. Wahają się jednak by poprzeć ustawę z uwagi na dalsze plany Demokratów, by zwiększyć podatki dla najbogatszych Amerykanów. Obama uważa za nieakceptowalne trzymanie przez Republikanów losów niższych podatków dla klasy średniej niczym zakładnika w obawie przed wzrostem podatków dla najbogatszych.

- Jako obywatele, wszyscy mamy coś do powiedzenia w tym kraju, który budujemy razem. Nie tylko w dzień wyborów. Każdego dnia. Spraw więc, by twój głos stał się słyszalny - powiedział Obama na zakończenie.

comments powered by Disqus