USA - informacje

Weekly Address 22.XII: Obama przypomina o żołnierzach

22.12.12 18:26 | USA na co dzień
Jak co tydzień w sobotę, prezydent Barack Obama przemówił do narodu w krótkim filmiku. Tym razem wraz z nim pojawiła się jego żona Michelle. Oboje życzyli Amerykanom wesołych świąt, przypominając o niezwykłej i godnej szacunku roli amerykańskich żołnierzy i ich rodzin.

Na początek kilkuminutowej przemowy Barack Obama i jego małżonka Michelle złożyli Amerykanom świąteczne życzenia. Michelle przyznała, że święta w Białym Domu to przeżycie jedyne w swoim rodzaju i właśnie dlatego chce się nim podzielić z możliwie jak największą liczbą ludzi. Podczas tegorocznych świąt Biały Dom odwiedzi więc ponad 90 tys. osób, które podziwiać będą wymyślne świąteczne dekoracje prezydenckiego domu. Świąteczne przygotowania w Białym Domu odbywają się tym razem pod hasłem "Joy to All" (pol. Radość dla wszystkich). Oznacza ono nie tylko radość dzielenia się z innymi, ale także radość z powrotu do domu.

Para prezydencka szczególnie uwagę poświęca powrotowi do domów amerykańskich żołnierzy - stacjonujący w Iraku i Afganistanie po dekadzie wojennych zmagań wracają na stałe do Stanów, do czekających na nich rodzin. Obama prosi o modlitwy szczególnie za tych w Afganistanie, którzy tegoroczne święta spędzą jeszcze w większości z dala od swoich rodzin, walcząc, jak opisał to prezydent, za wolności tak bliskie wszystkim Amerykanom. 

Michelle dodała także, iż wraz z żołnierzami narodowi służą także ich rodziny, które zmagają się z wieloma trudościami w wyniku rozłąki. Małżonkowie żołnierzy zmuszeni są często przez wiele lat sami wychowywać dzieci, które same muszą często "szybciej" dorosnąć, by pomóc w domu mamie lub tacie.

By pomóc amerykańskim żołnierzom i ich rodzinom, Michelle wraz z małżonką wiceprezydenta Joe Bidena - Jill - powołali akję "Joining Forces". Każdy Amerykanin, który pragnie pomóc może odwiedzić stronę www.joiningforces.gov i tam poznać sposoby na dodanie swojej cegiełki w interesie amerykańskich żołnierzy i ich rodzin.

Na koniec prezydent Obama jeszcze raz wspomniał o zmagających się ze skutkami niedawnego huraganu Sandy oraz o ofiarach strzelaniny w Newtown, Connecticut, wysyłając do rodzin ofiar i wszystkych zaangażowanych w te tragedie swoje modlitwy i jeszcze raz życząc wszystkim Amerykanom wesołych i spokojnych świąt.

Barack Obama wraz z małżonką Michelle, Weekly Address 22.12.2012

comments powered by Disqus