USA - informacje

Waszyngton i Kolorado staną się "marihuanowym rajem"?

22.11.12 13:46 | Turystyka w USA | Waszyngton
Możliwość zapalenia marihuany może stać się najnowszą atrakcją stanów Waszyngton i Kolorado, które niedawno przegłosowały prawa legalizujące posiadanie i palenie marihuany.

Już w 2003 roku mieszkańcy największego miasta stanu Waszyngton Seattle zagłosowali, by uczynić walkę z marihuaną najniższym priorytetem dla tamtejszej policji. Pomogło to w rozwoju dorocznemu festiwalowi w Hempfest, celebrującemu marihuanę.

- Spodziewamy się, że kolejna edycja przyciągnie jeszcze więcej ludzi. Wielu, którzy palą marihuanę nie przynają się do tego otwarcie. Poczują się więc pewniej przyjeżdżajac do nas - powiedziała Yvonne Snyder, wieloletnia wolontariuszka przy festiwalu w Hempfest.

W Kolorado w 2009 prawo zezwalające na posiadanie i palenie marihuany ustanowiło miasto Breckenridge, znany ośrodek narciarski.

Teraz, gdy Waszyngton (Initiative 502) i Kolorado (Amendment 64) przegłosowały obejmujące cały obszar stanów prawa leglizujące marihuanę, obserwatorzy zastanawiają się, czy nie przyniesie to, na wzór holenderskiego miasta Amsterdam, znacznego przypływu "marihuanowych" turystów. Nim tak będzie mogło się stać, stany będą jednak prawdopodobnie musiały wygrać jeszcze "wojnę" z rządem federalnym.

Już na początku listopada były doradca Baracka Obamy ds. polityki wobec narkotyków oświadczył, iż jeśli mieszkańcy Kolorado opowiedzą się za legalizacją marihuany, rząd federalny postara się ukrócić tę inicjatywę, gdyż jest ona sprzeczna z prawem federalnym. Jeśli rząd federalny zdecyduje się na zajęcie tą sprawą, zarówno mieszkańcy stanów, jak i turyści będą musieli wstrzymać się ze świętowaniem.

Przyjęta w Kolorado poprawka zezwala dorosłym (od 21. roku życia) na zakup do 1 uncji marihuany w specjalnie do tego przeznaczonych licencjonowanych miejscach (apteki, placówki zajmujące się wyrabianiem leków). Każdy dorosły będzie mieć prawo posiadania przy sobie 1 uncji marihuany na swój własny użytek. Sprzedaż i kupno marihuany bez licencji nadal są zabronione. Prawa przyjęte w Kolorado i Waszyngtonie są bardziej liberalne niż te z Holandii, gdzie zakupić można ledwie 1/6  uncji (ok. 5 gramów) w specjalnych lokalach nazywanych coffee shop.

comments powered by Disqus