USA - informacje

Wałęsa i Jan Paweł II w spocie Romneya (wideo)

10.08.12 10:13 | USA na co dzień
Na trzy miesiące przed wyborami prezydent Barack Obama powiększa swoją przewagę na republikańskim rywalem Mittem Romneyem.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Reuters i Ipsos na Obamę zamierza zagłosować 49 proc. Amerykanów, Romneya popiera z kolei 42 proc. Rośnie także zaufanie i sympatia do urzędującego prezydenta, podczas gdy Romneya Amerykanie dażą coraz mniejszym zaufaniem i sympatią.

Według specjalistów obecne tendencje to w dużej mierze efekt udanej kampanii sztabu Baracka Obamy dzięki której udało się przekonać wielu Amerykanów do wizerunku Mitta Romneya jako oderwanego od rzeczywistości milionera, który nie rozumie problemów klasy średniej, ludzi ubogich, a także nie posiada odpowiedniej wiedzy m.in. w dziedzinie stosunków międzynardowych. Romneyowi w zmianie tego wizerunku nie pomagają najwidoczniej ostatnie wizyty zagraniczne, m.in. w Polsce. 

Romney wcale nie ma zamiaru się poddawać i w najnowszym spocie atakuje Obamę wykorzystując m.in. niedawną wizytę w Polsce na zaproszenie Lecha Wałęsy. Krótki spot zarzuca Obamie rozpętanie "wojny religijnej" odnosząc się do ustawy zdrowotnej Obamy, która nakłada na pracodawców, w tym kościoły, obowiązek dofinansowywania m.in. antykoncepcji. Film ukazuje Romneya jako człowieka o silnej wierze, który sprzeciwia się zmuszaniu kościoła do wspierania praktyk sprzecznych z jego przekonaniami. Pojawiają się w nim archiwalne zdjęcia papieża Jana Pawła II.

comments powered by Disqus