USA - informacje

Senacka komisja przyjęła ustawę imigracyjną

23.05.13 13:02 | Wizy do USA
Senacka komisja Senate Judiciary Committee opowiedziała się wczoraj za projektem ustawy reformującej amerykański system imigracyjny przygotowanym przez grupę senatorów z Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej (tzw. Gang of Eight). Ustawę poparło 13 członków komisji, pięciu głosowało przeciw. Jeśli ustawa zostanie przyjęta także przez Kongres, amerykański system imigracyjni zmieni się w sposób znaczący po raz pierwszy od 1986 roku.

Projekt ustawy imigracyjnej poparli wszyscy z dziesięciu zasiadających w Senate Judiciary Committee Demokratów.Dołączyli do nich trzech Republikanie: Jeff Flake z Arizony, Lindsey Graham z Południowej Karoliny i Orrin Hatch z Utah. Flake i Graham należą do współautorów tego projektu. 

Przyjęty przez senacką komisję projekt zakłada utworzenie drogi do uzyskania amerykańskiego obywatelstwa dla większości z 11 milionów przebywających w Stanach Zjednoczonych nieleglanych imigrantów. Zakłada także wzmocnienie ochrony granic oraz, co najbardziej intereresuje zagranicznych obserwatorów, znaczne powiększenie liczby wiz pracowniczych, zarówno imigracyjnych i nieimigracyjnych. Więcej o założeniach tego projektu możesz przeczytać tutaj.
 
Z wielu nieprzyjętych przez komisję poprawek do projektu szczególne kontrowersje wywołała ta dotyczą małżeństw osób tej samej płci, zaproponowana przez Demokratę Patricka Leahy'ego. Pozwoliłaby ona m.in. na ubieganie się o zieloną kartę małżonkom amerykańskich gejów i lesbijek. Według wielu ekspertów ta poprawka przekreśliłaby jednak szanse na przyjęcie projektu przez wystarczającą liczbę Republikanów.
 
Projekt wciąż czeka długa droga do tego, by stać się rzeczywistością. Identyczny tekst ustawy musi zostać przyjęty przez obie izby Kongresu. Szczególnie trudno będzie o zdobycie poparcia w kontrolowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów. Dopiero gdy do tego dojdzie, ustawa będzie mogła trafić do prezydenta, którego podpis pozwoli wejść jej w życie.
comments powered by Disqus