USA - informacje

Ustawa ekologiczna przyczynia się do bezrobocia?

Ustawa ekologiczna przyczynia się do bezrobocia?

05.09.12 18:46 | Praca w USA | Kalifornia
Kalifornijska ustawa ekologiczna California Environmental Quality Act (CEQA) z 1970 uznawana jest przez ekologów za modelowy przykład ustawodawstwa chroniącego środowisko. Przez lata była ona źródłem dumy dla mieszkańców Kalifornii. W obliczu kryzysu ekonomicznego pojawia się jednak coraz więcej głosów, iż ustawa przyczynia się do przekraczającego 10% bezrobocia.

Ta słynna ustawa była bowiem przez lata bardzo poważnie nadużywana. Furtka do owych nadużyć otwiera się, gdy potencjalny inwestor, który ma ochotę wyłożyć pieniądze na projekt mogący przynieść nowe miejsca pracy, zmuszony jest przejść bardzo złożony proces, w trakcie którego musi udowodnić, iż jego plany nie wpłyną negatywnie na środowisko, a jeśli ten negatywny wpływ nastąpi, musi szczegółowo wyjaśnić, jak go zminimalizuje. W trakcie trwania tego procesu pozwać może go właściwie każdy. Oczywiście niejednokrotnie pozwy inspirowane są przez konkurencję potencjalnych inwestorów. Czasami dochodzi nawet do paradoksu, iż z uwagi na pozew opóźniany jest projekt mający na celu...ochronę środkowiska.

- Coś nie działa tak jak należy - mówi otwarcie Leron Gubler, prezes Hollywoodzkiej Izby Handlowej. - Wiele miejsc pracy mogło być ocalonych, gdyby nie te pozwy. Podobnie wiele nowych miejsc pracy powstałoby, gdyby te projekty zostały zrealizowane.

Według Gublera groźby złożenia pozwu związane z CEQA kosztowały Hollywood opóźnienia w realizacji siedmiu dużych projektów i ok 6. tys. zwiazanych z nimi miejsc pracy.

W San Francisco "ofiarą" CEQA padł z kolei jeden z głównych celów tamtejszych ekologów - budowa ścieżek rowerowych. Jeden z miejscowych mieszkańców złożył pozew, twierdząc, że przyczyni się ona do zanieczyszczeń - rozpoczęcie projektu zostało opóźnione o 4 lata.

Do niedawna tylko Republikanie i adwokaci biznesmenów walczyli o osłabienie potężnej ustawy ekologicznej. Teraz także wśród Demokratów, naturalnych sojuszników ekologów, nie brakuje takich, którzy uważają, że ustawa prowadzi do wielu nadużyć i powinna zostać zreformowana. Należy do nich Marco Rubio, demokrata ze stanowego senatu. Jest on autorem poprawki, która drastycznie ograniczyłaby możliwość pozywania inwestora, jeśli spełni on pewne podstawowe kryteria ekologiczne. Jego pomysł kompletnie nie podoba się lobby ekologicznemu.

- To nie jest reforma. To zażynanie ustawy - mówi David Pettit, prawnik z Natural Resources Defense Council. - Ustawa jaką znamy dziś zginęłaby, zastąpiona przez jakąś listę z punktami do odchaczenia.

Pettit przyznaje, że ustawa przyczyniła siędo pewnych nadużyć, ale są to rzadkie przypadki. Według badania z 2005 roku mniej niż 1% wszystkich stanowych projektów zmaga się z pozwami związanymi z CEQA.

- Ale mimo wszystko wkrótce pojawią się kolejne próby obalenia tej ustawy. Jej przeciwnicy grają teraz mocną kartą - miejscami pracy - dodaje Pettit.

comments powered by Disqus