USA - informacje

160. urodziny słynnej latarni

09.08.13 20:19 | Turystyka w USA | Teksas
160 urodziny obchodzi zlokalizowana w Port Isabel w Teksasie latarnia-ikona - Point Isabel Lighthouse. Wspominanie budowli, która podczas długiej służby zobaczyła naprawdę wiele, to dla jej licznych gości okazja do podziwiania jej nieprzemijalności i niezłomności w dynamicznie rozwijającym się miasteczku Port Isabel.
Budowa latarni w Port Isabel rozpoczęła się w 1851, a 20 kwietnia 1853 mierząca 82 stopy budowla po raz pierwszy "rozjaśniła" drogę statkom przemierzającym wybrzeża Południowego Teksasu. Latarnia zastąpiła użytkowany przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny z Meksykiem Fort Polk i była częścią planu restrukturyzacji zabudowy opuszczonej przez wojsko wioski. Na jej budowę amerykański rząd przeznaczył 15 tys. dolarów. 
 
Latarnia była ważnym strategicznie punktem podczas Wojny Secesyjnej lat 1861-1865. Konfederaci wykorzystywali ją do obserwacji wojsk Unii przegrupowujących się w okolicach Wyspy Brazos. Gdy utrata latarni na rzecz tych ostatnich stała się nieunikniona, konfederaci podjęli próbę zniszczenia budowli - na szczęście udało im się jedynie uszkodzić jej czubek.
 
W latach 40-tych XX wieku głośne apele o uczynienie z latarnii historycznego zabytku doprowadziły do utworzenia z niej stanowego obiektu historycznego. W 1976 z kolei Point Isabel Lighthouse wpisana została do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych.
 
Latarnia w Port Isabel od lat stanowi chlubę miasteczka i jego atrakcję numer 1. Wspinanie się na jej szczyt to rytuał, który liczni odwiedzający przekazują z pokolenia na pokolenie. Kiedyś punkt zainteresowania wojskowych strategów oraz żeglarzy, dziś zabytek, atrakcja, gdzie co roku setki nowożeńców przysięgają sobie miłość. - Ta latarnia widziała już niemal wszystko - powiedziała dyrektor marketingu Port Isabel Valerie Bates.
 
comments powered by Disqus