USA - informacje

Tysiące imigrantów opuściło więzienia

01.04.13 20:07 | Wizy do USA
Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA poinformował, że od początku bieżącego roku zwolnionych zostało z więzień tysiące nielegalnych imigrantów zagrożonych deportacją. Powodem cięcia budżetowe, choć z taką argumentacją nie zgadza się część Republikanów.

O sprawie Kongres poinformował dyrektor US Immigration and Customs Enforcement John Morton. Według niego w roku 2013  na wolność wypuszczonych zostało co najmniej 2228 nielegalnych imigrantów. Wśród nich zdecydowana większość to osoby bez kryminalnej przeszłości. Pozostali to osoby mające na koncie przestępstwa, ale niezwiązane z użyciem przemocy.

- Nie ma miejsca nic nadzwyczajnego, nic na kształt masowych zwolnień groźnych przestępców. To po prostu wysyłki w celu zmieszczenia się w wąskim budżecie - powiedział Morton komisji Izby Reprezentantów House Judiciary Committee. 

Koszt przetrzymywania w więzieniu jednego nielegalnego imigranta przez 24 godziny to ok. 164 dolary. Najwięcej zwolniono z więzień w Arizonie, Kalifornii, Georgii i Teksasie. Dzienny koszt nadzorowania takich wypuszczonych imigrantów to ledwie kilka dolarów na głowę.

Według części Republikanów z Izby Reprezentantów ruch ten był w głównej mierze motywowany czynnikami politycznymi, a nie oszczędnościowymi. Związani z Partią Republikańską obserwatorzy uważają, że Obama chciał w ten sposób pokazać, iż preferowana przez wielu Republikanów walka z nielegalnymi imigrantami jest zbyt kosztowna i nie służy dobru amerykańskiego społeczeństwa. Inni z kolei zastanawiają się, jak sprawa ta wpłynie na negocjacje w sprawie zapowiedzianej przez Obamę na najbliższe miesiące reformie amerykańskiego systemu imigracyjnego.

comments powered by Disqus