USA - informacje

Twórca Facebooka powalczy o reformę imigracyjną

26.03.13 21:31 | Wizy do USA
Założyciel portalu społecznościowego Facebook Mark Zuckerberg formuje wraz z innymi przedstawicielami firm sektora technologicznego zespół, który przygotuje własny projekt ustawy reformującej amerykański system imigracyjny.

Jak informują amerykańskie media, Mark Zuckenberg postanowił stanąć na czele zespołu, którego celem będzie doprowadzenie do uchwalenia przez amerykańskie władze reformy liberalizującej przepisy imigracyjne. W ten sposób Facebook i inne amerykańskie firmy chcą ułatwić sobie, z korzyścią dla całej amerykańskiej gospodarki, ściąganie z zagranicy różnorakich specjalistów, których brakuje w USA.

Prezydent USA Barack Obama (na zdjęciu) zapowiedział kilka tygodni temu, że reformą imigracyjną zajmie sie jeszcze w tym roku. Nad projektem pracują rózne grupy złożone z senatorów i członków Izby Reprezentantów obu wiodących partii. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, iż zapowiadany uprzednio jako prawdopodobny termin kwietniowy głosowania nad ustawą będzie niemożliwy do zrealizowania. Amerykańskie firmy, mocno zainteresowane tematem, zaczynają tracić ciepliwość. Stawka jest duża.

Obecne przepisy imigracyjne czynią sprowadzanie pracowników z zagranicy trudnym - zarówno na zasadzie wiz tymczasowych, jak H-1B, jak i na stałe - dzięki zielonym kartom. Wiz jest zdecydowanie zbyt mało, a procedury zawiłe. Oczekiwanie na zieloną kartę przez zatrudnienie (gdy przyszły amerykański pracodawca składa dla zagranicznego pracownika dokumenty w amerykańskim urzędzie imigracyjnym) może zająć nawet kilka lat! 

Reforma imigracyjna ma za zadanie zwiększyć liczbę wiz pracowniczych i skrócić czas oczekiwania na nie. Poza tym ma także rozwiązać problem ponad 11 milionów nielegalnych imigrantów w USA, tworząc dla nich ścieżkę do otrzymania obywatelstwa. Innym z celów ustawy jest wzmocnienie kontroli granicznej, by nie dopuścić do dalszego napływu nielegalnych imigrantów. Prace nad reformą utrudniają różnice programowe między przychylną nielegalnym imigrantom Partią Demokratyczną i w dużym stopniu przeciwną legalizacji ich pobytu Partią Republikańską.

Zapoznaj się z artykułem prezentującym różne typy wiz nieimigracyjnych do USA

comments powered by Disqus