USA - informacje

Twórca Facebooka ogłosił powstanie grupy Fwd.us

19.04.13 12:11 | Wizy do USA
Założyciel portalu społecznościowego Facebook Mark Zuckerberg poinformował, że wraz z innymi przedstawicielami sektora technicznego powołał do życia Fwd.us - grupę, której celem jest doprowadzenie do zreformowania amerykańskiego systemu imigracyjnego oraz edukacji.

Do Fwd.us, prócz Zuckerberga, dołączył szereg znanych postaci amerykańskiego sektora technicznego, przede wszystkim z Doliny Krzemowej - m.in. Marissa Meyer z Yahoo i Eric Schmidt z Google. Grupa współpracować będzie z doradcami zarówno z Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej, planując pozostać politycznie neutralna.

W opublikowanym przez Washington Post 11 kwietnia artykule Zuckerberg wymienia najważniejsze cele Fwd.us:
  • Doprowadzenie do wejścia w życie kompleksowej reformy imigracyjnej, która pozwoli na skuteczne przyciąganie do USA utalentowanych i ciężko pracujących ludzi, bez względu na to skąd pochodzą
  • Bardziej efektywny i dostosowany do potrzeb rynku system edukacji w USA, zwłaszcza w dziedzinach technicznych i matematycznych
  • Wzrost inwestycji w badania naukowe
Jak sam przyznaje, Zuckerberg jako prawnuczek imigrantów jest doskonałym przykładem na to, że Stany Zjednoczone są krajem wielkich szans dla każdego. 
 
- Nie osiągnąłbym tego, co osiągnąłem, gdyby moi przodkowie nie spotkali się z tak ciepłym przyjęciem w USA, które pozwoliło im w spokoju się rozwijać. Chciałbym, aby współcześni imigranci mieli takie same możliwości. Nasz system zaczął blokować ich rozwój. Jak na naród imigrantów, nasza polityka imigracyjna jest naprawdę dziwna. Polityka, która po prostu nie pasuje do wymagań współczesnego świata.
 
Kilka dni temu pracujący nad ustawą reformującą system imigracyjny senatorowie z obu partii opublikowali efekty swoich prac. Z podstawowymi założeniami ich projektu możesz zapoznać się tutaj. Z punktu widzenia zainteresowanych pracą w USA, jego najciekawsze postulaty to m.in. więcej zielonych kart przez zatrudnienie, a mniej przez rodzinę, więcej tymczasowych wiz pracowniczych oraz likwidacja tzw. Loterii Wizowej.
comments powered by Disqus